Formula 1 resmen satıldı!

Formula 1 resmen satıldı!

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından olan Formula 1 rekor fiyata satıldı.

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından olan Formula 1 rekor fiyata satıldı.
Spor ve eğlence sektörünün en büyük anlaşmalarından birine imza atıldı. ABD'li medya şirketi Liberty Media, Formula 1 yarışlarını 4,4 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Bu resmi açıklamayla birlikte şirketin yeni sahibine yönelik spekülasyonlar da sona erdi.

ECCLESTONE DEVAM EDECEK
Bernie Ecclestone, şirketin CEO'su olmaya devam edecek ama 21st Century Fox'un Başkan Yardımcısı Chase Carey şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Liberty Media'nın spor alanındaki ilk faaliyeti bu değil. Şirket daha önce de farklı spor ve eğlence işlerinde yer aldı.

Milyarder iş adamı John Malone'nun sahibi olduğu şirket ilk aşamada dünyanın en büyük motor sporları yarışında azınlık hissesi alacak. Şirketin tamamının satışının anlaşmanın düzenleyicilerin onayından geçmesi sonrasında tamamlanması planlanıyor.

Satın almanın toplam maliyetinin 8 milyar dolar olduğu ancak bunun 4,1 milyar doların F1'in borçlarını karşılayacağı da ifade ediliyor.

SPOR TARİHİNİN EN BÜYÜK ANLAŞMALARINDAN BİRİ
BBC'de yer alan bir analizde, bu anlaşmanın spor tarihinin en büyük anlaşmalarından ve F1 tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olduğuna işaret edildi.

Liberty Media CEO'su Greg Maffei, "Formula 1'in bir parçası olmaktan dolayı çok heyecanlıyız" değerlendirmesinde bulundu. Formula 1'in efsane patronu Ecclestone ise "Liberty Media ve Chase Carey'e Formula 1'e hoş geldiniz demek istiyorum onlarla çalışmak için sabırsızlanıyorum" dedi.

Şu anda 85 yaşında olan Ecclestone, tam 40 yıldır bu işin içindeydi. (Hürriyet)

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 08/09/2016 11:00:40

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin