Formula 1 İstanbul GP ne zaman? F1 yarışları saat kaçta?

Formula 1 İstanbul GP ne zaman saat kaçta yapılacak sorusunun yanıtı, binlerce motor sporları seven kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Dünyaca ünlü Formula 1 pilotlarını ağırlayacak olan etkinliğin ne zaman saat kaçta olduğu merak ediliyor. Peki, Formula 1 İstanbul GP ne zaman? F1 yarışları saat kaçta?

Yayınlanma Tarihi: 06.10.2021 15:56
Değiştirme Tarihi: 06.10.2021 15:56
Formula 1 İstanbul GP ne zaman? F1 yarışları saat kaçta?

Formula 1 İstanbul GP yarışlarının ne zaman olduğunu merak eden sporseverler internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Dünyanın en zor pistleri arasında yer alan İstanbul GP'de yarışacak olan dünyanın en ünlü Formula 1 pilotları, izleyenlere heyecan seviyesi yüksek anlar yaşatacak. Peki, Formula 1 İstanbul GP ne zaman? F1 yarışları saat kaçta?

FORMULA 1 İSTANBUL YARIŞI NE ZAMAN?

Türkiye Grand Prix'sinde sıralama turu 9 Ekim Cumartesi, yarış ise 10 Ekim Pazar günü yapılacak. Formula 1 Türkiye programı 9 Ekim Cumartesi günü saat 11.00'da başlayacak.

Antrenman turları ise TSİ 12.00'da izlenebilecek. Sıralama turları 15.00'da yapılacak.

Pazar günü ise yarışın start alacağı saat 15.00 olacak. Tüm yarış programı S Sport ve S Sport+ kanallarından canlı izlenebilecek.

Intercity İstanbul Park tarafından özel olarak tasarlatılan şampiyonluk kupası, sporseverlerin yakından bildiği ünlü 8'inci viraj ile Türk kültüründen esintiler taşıyor.

Metalik gri ve bronz renginde, 5 kilo ağırlığında ve 50 santimetre yüksekliğe sahip kupada, pilotların en çok zorlandıkları 8'inci viraj teması işlenirken, kupanın üst bölümünde ay ve yıldız figürleri, kaidesinde ise Türk motifleri yer alıyor.

Formula 1'de 2022 takviminde rekor düzeyde 23 yarış düzenlenecek ve üçte biri sprint yarışlarından oluşacak.

F1 Başkanı ve CEO'su Stefano Domenicali yaptığı açıklamada, "Formula 1 sezonu gelecek yıl mart ortasında başlayıp kasım ortasında sona erecek." bilgisini verdi.

Bu yıl 22 yarışın 15'inin tamamlandığını hatırlatan Domenicali, 2022'de bu yıldan bir yarış daha fazla düzenleyeceklerini açıkladı.

Formula 1 tarihinde bir sezonda en fazla 22 yarış düzenlenirken bu sayı gelecek yıl 23'e çıkacak.

Heyecanı artırmak için Sprint yarışları sayısı artacak 

Organizasyonu daha heyecanlı hale getirmek için bu yıl sprint yarışları düzenlenmeye başladı. Yarışta ilk 3'e giren sürücüler, sırasıyla 3, 2 ve 1 puan kazanıyor.

Domenicali, "Her yerde Sprint formatını kullanmayacağız ama yarışların yaklaşık üçte birinde uygulamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

F1 Sprint formatı bu yıl ilk defa Silverstone ve Monza pistlerinde uygulandı ve bu yıl son olarak gelecek ay Brazilya'daki Interlagos pistinde uygulanacak.