Formula 1'de ilk kez Çinli pilot! Guanyu Zhou tarihe geçti...

Alfa Romeo ile anlaşmaya varan Guanyu Zhou, ilk Çinli Formula 1 pilotu olarak tarihe geçti.

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2021 14:28
Değiştirme Tarihi: 16.11.2021 14:28
Formula 1'de ilk kez Çinli pilot! Guanyu Zhou tarihe geçti...

Bu yıl Formula 2'de şampiyonluk savaşı veren Guanyu Zhou, sahip olduğu mali desteğin de yardımıyla son birkaç aydır Alfa Romeo koltuğunun favorisiydi. Alfa Romeo, Antonio Giovinazzi'nin sezon sonunda takımdan ayrılacağını ve 22 yaşındaki Guanyu Zhou’nun 2022 sezonundan itibaren takımla yarışacağını açıkladı.

F1’DE İLK ÇİNLİ PİLOT OLDU

Emekliliğe ayrılan Fin pilot Kimi Raikkonen'den boşalan koltuğu dolduracak Valteri Bottas'la takım arkadaşı olacak Zhou, Formula 1 tarihinin ilk Çinli pilotu oldu.

22 yaşındaki genç sürücü, takımla üç sezon geçirdikten sonra yarış koltuğunu kaybeden Antonio Giovinazzi'nin yerini aldı. Ancak Ferrari ile olan bağları sayesinde yedek pilot rolüyle sporda kalmaya devam edebilir.

Hinwil merkezli ekip, temmuz ayında Alfa Romeo ile olan sponsorluk anlaşmasını yenilediğini açıklamış ve artık Ferrari Sürücü Akademi'nde yer alan sürücülerle çalışmak zorunda olmadıklarını, çünkü anlaşmada artık böyle bir zorunluluk olmadığını açıklamıştı.

ABU DHABI TESTİNE KATILACAK

Zhou, 2019 yılından bu yana Renault ve Alpine akademisinin bir parçasıydı. Fakat yeni anlaşmayla, Fransız üretici ile bağlarını sonlandıracak.

Enstone merkezli ekibin eski Formula 1 araçlarıyla, kapsamlı bir test programı yürüten Zhou, bu yılın başındaki Avusturya GP'de 1. antrenman seansında piste çıkmıştı.

Aralık ayındaki Abu Dhabi testine katılacak olan Zhou, yeni takımıyla ilk sürüşünü gerçekleştirmiş olacak. Zhou, tek günlük çaylak testinde yer alacak. Fakat 18 inç Pirelli lastik testleri için ayrılan iki günden birinde de piste çıkabilir. İkinci gün ise Mercedes tarafından serbest bırakılması halinde Bottas piste çıkacak.

İlgili Sayfalar: Spor