FIFA'dan ömür boyu men cezası!

FIFA'daki yolsuzluk iddialarına adı karışan ve görevini kötüye kullandığı saptanan eski FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Jack Warner, ömür boyu futboldan men cezası aldı.

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2015 15:55
Değiştirme Tarihi: 29.09.2015 16:03

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, FIFA Etik Kurulu'nun bu kararı  2018 ve 2022 Dünya Kupası oylama süreci kapsamındaki soruşturma çerçevesinde aldığı ifade edildi. 


Warner'ın yasa dışı ödeme yapma, rüşvet teklifinde bulunma ve rüşvet  kabul etme gibi suçlarda önemli bir aktör olduğunun, bu nedenlerle de suçlu bulunduğunun belirtildiği açıklamada, "Warner, FIFA'da çalıştığı süreç boyunca  birçok kez görevini kötüye kullanmıştır" denildi. 


ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey  yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta  düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter,  seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. 


Davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu  yana yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını ve gelecek yıllarda  düzenlenecek bazı organizasyonları kirletmekle suçlanıyor.