Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

FIFA'dan kadın futbolculara cinsiyet testi!

FIFA, Kadınlar Dünya Kupası öncesinde futbolculardan kadın olduklarını belgelemelerini istedi.

27.05.2015 15:04

FIFA, Kanada'nın ev sahipliğinde 6 Haziran-5 Temmuz  tarihlerinde düzenlenecek Kadınlar Dünya Kupası öncesinde turnuvaya katılacak  futbolcuların cinsiyetini belgelemesini istedi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Kadınlar Dünya Kupası'na  katılacak milli takımların kafilesinde yer alan futbolcuların kadın olduğunu  belgelemesi gerekiyor.

FIFA'nın ülke federasyonlarına yolladığı tebligata göre, milli takım  doktorunun futbolcunun kadın olduğu yönündeki beyanı yeterli oluyor. Ancak  federasyonların, her futbolcunun özel doktorundan bu durumu teyit etmesi de  gerekiyor.

Almanya Kadınlar Milli Takımı Menajeri Doris Fitschen, FIFA'dan kendilerine bu yönde bir talep geldiğini doğrulayarak, gereken belgelerin FIFA'ya  iletildiğini belirtti.

FIFA'nın söz konusu talebinin ardında bazı sebepler olabileceğini ve  durumu soğukkanlılıkla karşıladıklarını söyleyen Fitschen, "Oyuncularımızın  tümünün kadın olduğunu teyit ediyorum" ifadesini kullandı. Alman milli oyuncu Lena Goessling ise bu testi ciddiye almadıklarını  vurgulayarak, "Çok eğlendik" değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Dünya Kupası'nda, bazı Afrikalı futbolcuların kadın olup olmadığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. FIFA'nın bu durumun tekrarlanmasını  önlemek amacıyla bu yönde bir önlem aldığı öne sürülüyor. 

Yorumlar | 0
üye profil