FIFA futbolda 5 tarihi değişikliğe hazırlanıyor

Küresel pandemi olarak tanımlanan Covid 19'dan her sektör olduğu gibi futbol endüstrisi de etkilendi. FIFA, futbolda bazı değişiklikler yapmaya karar verdi. FIFA, futbolda beş tarihi değişiklik gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Planlanan devrimler bir gençlik turnuvasında denenirken kısa süre içinde futbolda yenilikler gelebilir.

Yayınlanma Tarihi: 18.07.2021 17:15
Değiştirme Tarihi: 18.07.2021 17:15
FIFA futbolda 5 tarihi değişikliğe hazırlanıyor

FIFA Başkanı Gianni Infantino önderliğinde yapılması planlanan değişiklikler, şu an için bir gençlik turnuvasında da deneniyor. İşte FIFA'nın oyun kurallarıyla ilgili planladığı devrim niteliğinde 5 değişiklik...

1. Oyun süresi kısalacak

FIFA 45'er dakikadan iki devre oynanan futbolun süresini kısaltmayı düşünüyor. Daha önce Real Madrid Başkanı Florentino Perez maç süresinin çok uzun olduğunu ve gençlerin futbola ilgi göstermediğini savunmuştu. FIFA'nın planladığı değişikliğe göre devre süresi 45 dakikadan 30 dakikaya indirilecek ve müsabakalar toplam 60 dakika oynanacak.

2. Sınırsız oyuncu değişikliği

Koronavirüs pandemisi nedeniyle oyuncu değişikliği sayısı 3'ten 5'e çıkarılmıştı. Yeni kural hayata geçirilirse oyuncu değişikliğinde sınır kalkacak ve takımlar müsabaka oyunca sınırsız değişiklik hakkına sahip olacak.

3. Ayakla taç atışı

Planlanan yenilikler kapsamında taç atışıyla ilgili de bir karar var. Buna göre taç atışlarının elle değil, ayakla kullanılması planlanıyor. Böylece taç atışlarını daha kritik bir hale getirmek planlanacak. Ayrıca futbolcuların oyunu soğutma amacıyla topu taca atması da en aza indirgenmiş olacak.

4. Süre durdurma

FIFA futbol maçlarındaki zaman kaybını engellemek adına süre durdurmayı hedefliyor. Buna göre top herhangi bir nedenle dışarı çıktığında süre otomatik olarak duracak. Böylece 30 dakikalık devre tam olarak oynanacak.

5. Sarı kart için süre cezası

FIFA'nın planladığı yeni kurallara göre sarı kartın da anlamı değişecek. Günümüzde uyarı anlamında verilen sarı kartlar, değişiklik gerçekleşirse cezaya dönüşecek. Sarı kart gören futbolcu 5 dakika oyun dışı kalacak ve ardından geri dönerek görev yapabilecek. (Mundo Deportivo)