FIFA'dan kiralık formülüne ambargo

Finansal Fair Play’den kaçmak için kiralık formülü devreye girmişti ancak FIFA bu defa da kiralıklara el attı.

Yayınlanma Tarihi: 28.02.2020 15:13
Değiştirme Tarihi: 28.02.2020 15:13
FIFA'dan kiralık formülüne ambargo

Finansal Fair Play nedir?

Son yıllarda futbol kulüplerinin gelirleri dikey olarak çok arttı. Ancak bu artış beraberinde uçsuz bucaksız harcamaları ve ‘kara para’nın futbola girmesine de sebep oluyordu. Bu noktada UEFA devreye girdi ve UEFA, Avrupa futbolunun genel mali durumunun iyileştirilmesi için FFP adıyla bilinen uygulamayı 2011 yılında başlattı. İlk olarak 2010 yılında kabul edilen sistem, UEFA organizasyonlarına katılmaya hak kazanan kulüplere uygulandı. Bu uygulama kulüplerin başta futbolculara, vergi dairelerine, diğer kulüplere olan borçları başta olmak üzere birçok mali kalemi inceleme altına aldı.

Bütçeleri ‘ufak’ olan takımlar UEFA’nın cezalarından kurtulamadı. Men, kadro kısıtlaması ya da harcama sınırı gibi cezalar geldi. Her durumda olduğu gibi bu FFP’nin de boşluğu kısa sürede bulundu; Kiralık formülü…

İsviçre'nin Zürih kentinde FIFA'nın yaptığı toplantı sonrası kiralık transferiyle ilgili bazı sınırlamalar getirdiğini açıkladı.

Buna göre 2020'nin Haziran ayıyla birlikte geçilecek yeni sistemde, 22 yaş ve üstü kiralamada gelen ve giden oyuncu dahil en fazla 8 oyuncuya izni verilecek. 2022/23 sezonu sonunda ise bu rakam 6'ya düşürülecek. 2022/23 ile birlikte iki kulüp arasında ise kiralamada 3'er oyuncuya izin hakkı verilecek.

 

Etiketler: fifa - futbol - kiralık - uefa - takım - spor