Ferrari F1 takımında neler oluyor!

Ferrari F1 takımında neler oluyor!

Ferrari'nin önemli başarılar yakaladığı yıllarda takımın mühendislerinden biri olan Baldisserri, Maranello merkezli kırmızı takımın korkmuş insanlarla dolu olduğu için şu an başarıdan uzak olduğunu söyledi.

Ferrari'nin altın çağında takımda mühendislik yapan ve 2016 yılının ilk aylarında takımdan ayrılan Luca Baldisserri'ye göre, Ferrari'nin bu yıl kötü performans sergilemesinin nedeni takımda hüküm süren korku havası.

Baldisserri, durumu şöyle açıklıyor: "Ne yazık ki ne Marchionne ne de Arrivabene yarış deneyimine sahip değil."

"Ferrari artık korkmuş insanlarla dolu bir gruptan ibaret; bir takım değil. Takım içerisinde bir korku havası hakim ve kimse yeni bir şeyler üretmiyor ve atılma korkusu nedeniyle kimse yeni bir karar alamıyor."

"Formula 1'deki emir komuta zinciri, askeriyede olduğu gibi daha dikey olmalı. Yöneticiler yol göstermek, insanları movite etmek ve kararlar almak için takımdalar; hata yaptıklarında hemen takımdan atılmak için değil. Allison'ın başına gelen buydu; takım için büyük bir kayıp olmuştu."

Ferrari'nin kazanmak için ne yapması gerektiği sorulduğunda, Baldisserri: "Takım, verimli bir organizasyon ve kararlılığın yanı sıra iyi fikirlere ve hata yapmayan pilotlara sahip olduğunda kazanacaktır." dedi.

"Paraları var ancak kazanmak için kararlılık gerekiyor. Çok çalışanların zorlanmaması lazım. Marchionne'nin kazanmak istemesini anlıyorum ama Formula 1'de işler böyle yürümez. Bunu gerçekleştirmek için üç yıldan fazla bir süre gerekiyor."

Allison'ın ayrılmasının ardından yerine Mattia Binotta atanmıştı. Baldisserri, Mattia ile uzun süre çalışan biri olarak şunları söyledi: "Mattia insanları nasıl motive edeceğini biliyor ve müthiş bir deneyimi var fakat teknik yönetici olacak kişi o değil."

"Şase, aerodinami ve mekanik bileşenler hakkında derin bir bilgiye sahip olmadığı için bir F1 aracı tasarlayamayacağını biliyor. Ancak takım patronu olarak iyi bir iş çıkardığını görüyorum."

Baldisseri, pilotları ise şöyle yorumladı: "Raikkonen, 2015'e göre daha iyi; Vettel ise çok daha kötü. Ferrari'nin kendine gelmesi ve pilotların da en azından kalan şu kısa zamanda iyi mücadele etmeleri gerekiyor. Vettel, geçen yıl efsanevi Ferrari takımına katılınca rehavete kapılmıştı."

"Ancak problem tabii ki pilotlarda değil."'tarafından hazırlanmıştır.

Görüntülenme : 0 Yayınlanma Tarihi: 13/10/2016 15:46:11

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin