Tarihi şike davası yeniden başladı

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile beraber 6 kişinin yeniden yargılandığı şike davasının ilk duruşması başladı.

Yayınlanma Tarihi: 13.01.2015 14:40
Değiştirme Tarihi: 13.01.2015 14:40
Tarihi şike davası yeniden başladı

Futbolda şike davası kapsamında haklarında verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay'ca onanan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 6 sanığın, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanması başladı. Yıldırım ve diğer 5 sanık, hüküm giymelerine neden olan tapelerin delil vasfını yitirdiğini belirterek beraat isteyecek.
Çağlayan Adliyesi’ndeki davada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetici İlhan Ekşioğlu’nun yanı sıra Olgun Peker, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi, Selim Kımıl hakim karşısına çıkacak. Trabzonspor Kulübü ise davaya müdahil olarak katılıyor.

Haber ile ilgili metin girin!.
Geniş güvenlik önlemleri alındı
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yeniden görülecek şike davası için polis geniş güvenlik önlemi aldı. Herhangi bir gerginliğe karşı sabah saatlerinden itibaren adliye önüne gelen çevik kuvvet ekipleri ve TOMA adliye önünde bekletiliyor. Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, adliye karşısındaki geniş alana araç girişini yasakladı. Adliyeye gelen taraftar duvarlara Fenerbahçe bayrağı ve "Temiziz diyen herkesten daha temiziz" yazılı pankart astı.

Duruşma için olağanüstü güvenlik tedbirleri uygulayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü 'özel tim'i görevlendirdi.

Trabzonspor taraftarıyla polis arasında arbede
Adliyeye yürümek isteyen Trabzonspor taraftarlarına polis izin vermedi. E-5 otoyolunda önleri kesilen taraftarlarla polis arasında arbede yaşandı. Polis, bazı taraftarları gözaltına aldı. Trabzonspor taraftarları da polise tepki gösterdi. Emniyet güçlerinin az sayıdaki Trabzonsporlu taraftarlara, "Bu dava sizin davanız değil. Fenerbahçelilerin davası dediği" belirtildi.

Haber ile ilgili metin girin!.
Ne karar verilmişti?
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatların yaptığı başvuru üzerine 23 Haziran 2014'de verdiği kararla hakkındaki hüküm Yargıtay tarafından onanan, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 6 kişinin yeniden yargılanmasına ve infaz işlemlerinin geri bırakılmasına hükmetti.

Üst mahkeme sayılan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de 29 Eylül 2014'de, Trabzonspor ve Bucaspor kulüplerinin, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın yeniden yargılanması kararına yapılan itirazı reddederek, bu kişilerle ilgili davanın yeniden görülmesini kararlaştırdı. Mahkeme kabul gerekçesinde; 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişiklikle teknik takip ve dinlemenin bu kanundan çıkarılmasını göstermişti.

Haber ile ilgili metin girin!.
Dava dosyalarının birleştirilmesi talebi değerlendirilecek
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, yarın başlayacak duruşmanın Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın en büyük salonunda yapılmasına karar verdi. Yargıtay'ın bozma hükmüne uyulmasına karar verilen 31 sanıklı dava dosyası ile 6 sanığın yeniden yargılanacağı dava dosyasının birleştirilmesi talebi de değerlendirilecek.

Yargıtay'dan dönen dava da aynı gün
Öte yandan yine Yargıtay'ın bozma kararının ardından Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da yine aynı mahkemede görülecek.

Kumpas iddialarına da soruşturma
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu da geçtiğimiz günlerde, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın yaptığı suç duyurusu üzerine, "Şike davasında kumpas" iddialarına ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Yıldırım'ın müşteki olarak ifade vermesi bekleniyor.

Haber ile ilgili metin girin!.
Davanın geçmişi
Kapatılan Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 85 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesini 17 Ocak'ta tamamlayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen hapis cezalarını onamıştı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesinin verdiği onama kararına itiraz eden Yıldırım'ın avukatları, şike davasında "adil yargılanma hakkının ve doğal hakim ilkesinin ihlal edildiği" iddiasıyla 14 Şubat 2014'te de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Yargıtay'ın "bozma" ve "onama" kararları verdiği dava dosyaları, 2 Mayıs 2014'de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

Aziz Yıldırım'ın avukatları, mahkemeye başvurarak yeniden yargılanma talep etmiş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 7 Haziran 2014'de talebe ilişkin verdiği mütalaada, Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi bakımından yargılamanın yenilenmesine karar verilmesini istemişti.