Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Fenerbahçe'de 3 Temmuz'un rövanşı

Fenerbahçe'de 3 Temmuz'un rövanşı

Başkan Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının 20 Mayıs 2016’daki ihraç talebini yerinde bulan Fenerbahçe Disiplin Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı karar, kulüp yönetim kurulunun ilk toplantısında onaylanarak kesinleşecek.

23.09.2016 08:30

3 Temmuz şike sürecinde büyük sıkıntılar yaşadıktan sonra yeniden yargılama ile başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticileri ile mensupları beraat eden Fenerbahçe, kendi yürüttüğü soruşturmayı noktalayarak bir anlamda rövanş aldı.Fenerbahçe üyesi olan 7 hakim savcı ile bir polis müdürü, sarı lacivertli kulüp ve orduya kumpas kurdukları, FETÖ üyeliğiyle suçlandıkları ve yargılanmadan kaçtıkları gibi gerekçelerle üyelikten çıkarıldı.

Yönetim kesinleştirecek
Tamamı daha önce mesleklerinden ihraç edilen hakim ve savcılar, Mehmet Berk, Cihan Kansız, Fikret Seçen, Mehmet Erdoğan, Dursun Ali Gündoğdu, Hakan Karaali ve Mehmet Karababa ile eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu hakkında, Fenerbahçe Disiplin Kurulu’nun dünkü toplantısında üyelikten ihraç kararı alındı.Bu karar, Aziz Yıldırım başkanlığındaki sarı lacivertli yönetim kurulu tarafından onandıktan sonra kesinleşecek.

Düğmeye 15 Temmuz öncesi basıldı
Polis müdürü, hakim ve savcılar hakkındaki ihraç süreci, 15 Temmuz darbe girişiminden önce, 20 Mayıs 2016 tarihinde, başkan Aziz Yıldırım ile yöneticiler İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu ile kulüp genel koordinatörü Tamer Yelkovan, TFF dış ilişkiler icra kurulu üyesi Tuna Akın’ın disiplin kuruluna başvurmasıyla başladı. Başvuru dilekçesine, Fenerbahçe genel kurulunda yaptıkları konuşmalar nedeniyle Fethullah Gülen tarafından mahkemeye verilen Özgür Kandil ve Funda Sibel Pala isimli külüp üyeleri de imza attı.

Kısa sürede kesinleşecek
İhraç taleplerini değerlendirmeye alan Fenerbahçe Disiplin Kurulu, araya yaz tatilinin girmesi nedeniyle dün ilk kez konuyu görüştü. Toplantıda kulüpten uzaklaştırılması istenen tüm kişiler hakkında oybirliğiyle ihraç kararı alındı.Kulüp tüzüğü gereği, Disiplin Kurulu, bu kararını yönetim kuruluna gönderdi. Şimdi Fenerbahçe Yönetim Kurulu, ilk toplantısında bu kararı ele alacak ve nihai sözü söyleyecek. Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetim kurulunun yine oybirliğiyle ihraçları onayıp, polis müdürü, hakim ve savcıların kulüpten çıkarılması işlemini noktalamasına kesin gözüyle bakılıyor. 

İhraçlarda Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu

 Aziz Yıldırım ile yönetim ve kongre üyelerinin imzaladıkları ihraç talep dilekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

Fenerbahçe Kulübü’nün temel amaçlarından biri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedef ve ilkeler doğrultusunda hareket etmektir... Kulübümüze üyelikten de bu değerlere sahip olmak anlaşılmaktadır. Adı geçen savcı, hakim ve polislerin üye yapılmış olmaları zamanın şartlarına uygun olsa da ortaya çıkan gerçekler karşısında bu durumun gözden geçirilmesi kanaatindeyiz.”

O nitelikleri yok
“Üye olan kişilerin, Fenerbahçe mensuplarına kumpasta yer almaları, Milli Orduya kumpas kurmuş olmaları (Balyoz, Ergenekon), illegal yapının mensubu şüphesinin olması, görev ve makamlardan alınmış olmaları, bir kısmının firar etmiş olmaları, bu kişilerin Fenerbahçe Spor Kulübü amacına katkıda bulunabilecek nitelikleri yitirdiklerinin açık delilidir.”

İşte ihraç gerekçeleri
- F.Bahçe’yi hedef aldılar

- Milli orduya kumpas kurdular

- İllegal yapıyla ilişkileri var

- Meslekten ihraç edildiler

- Yargıdan kaçtılar

Mehmet Berk
Şike soruşturmasını yaptı

Firari Zekeriya Öz’ün başlattığı şike soruşturmasını devraldı. Sanıklarla girdiği diyaloglar uzun süre tartışıldı. 15 Temmuz sonrası firar etti.

Cihan Kansız
İlker Başbuğ’u tutuklattı

 Ergenekon savcısıydı. İlker Başbuğ’u sorgulayıp tutuklattı. Temmuz 2015’te açığa alındı. Gözaltı kararı çıkınca 3 Kasım 2015’te Belçika’ya kaçtı.

Fikret Seçen
Donanma’daki savcı

Balyoz davasının kritik hard diskini Donanma Komutanlığı’nda eliyle koymuş gibi bulan eski başsavcı vekili. Yakalama kararından beri firari.

Mehmet Erdoğan
Poyrazköy hakimi

FETÖ’nün Selam Tevhid kumpasıyla ilgili açılan soruşturmada darbe ve örgüt kurmaktan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenenler arasındaydı.

Hakan Karaali
Eşiyle tutuklandı

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak bir süre aranan savcı... Sivas’ta görevli hakim eşi Nuran Karaali ile birlikte Kastamonu’da tutuklandı.

Mehmet Karababa
Kitap toplatan hakim

Fethullah Gülen hakkında gazeteci Ahmet Şık’ın yazdığı “İmam’ın Ordusu” kitabını daha piyasaya çıkmadan toplatan hakimdi. Tutuklu.

Mutlu Ekizoğlu
Gözaltından çıktı, kaçtı

F.Bahçe’ye şike kumpasını kuran kilit isimlerden biri olarak suçlanan polis müdürü. Gözaltına alındı, serbest bırakıldıktan sonra firar etti. 

D. Ali Gündoğdu
FETÖ’den suçlanıyor

Selam Tevhid’de dinleme kararını veren hakim. 17-25 Aralık’ta da ismi geçti. FETÖ ile en çok ilişkilendirilen yargı mensupları arasında.

Yorumlar | 0
üye profil