Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan hakem isyanı!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Hakem ve VAR kararlarında müthiş bir standartsızlık var.  Bu sadece Fenerbahçe'ye özel bir durum da değil" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 14:18
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 14:18
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan hakem isyanı!

 

İşte Samandıra Can Bartu Tesisleri'ndeki basın toplantısında Başkan Ali Koç'un açıklamaları: 

- Mümkün olduğu kadar az konuşmaya çalışıyoruz. Ne kadar az konuşursak o kadar iyi. Biz işimizi yapmaya çalışıyoruz ama konuşmamız gereken günlerdeyiz. Bazı hakem hataları ve bazı kasıtlı hareketler bizi ciddi şekilde endişelendiriyor.

- Geçen sezon 20. haftada şampiyonluğun en büyük adayıydık sonra 7 haftada 21 puanın sadece 3'ünü alabildik. O dönem de doğranıyorduk.

- Hakem ve VAR kararlarında müthiş bir standartsızlık var.  Bu sadece Fenerbahçe'ye özel bir durum da değil. Antalyaspor, Sivasspor gibi kulüplerimiz de ciddi serzeniş içindeler.

- Türkiye'de şampiyonluklar sahada kazanılmıyor olgusu var. Bu olguyu hep beraber değiştirmeliyiz

- Federasyon başkanları değişiyor, MHK başkanları değişiyor ama kriz değişmiyor. Hakemler üzerinden Türk futbolu kaosa sürükleniyor.

- Hakemlik zor bir meslek ama bu kadar kötü yönetmek çok daha zor. Bu kadar düşük seviyede performans, hata... Bir de VAR diye bir teknoloji geldi. İnsanlar ne bekler? VAR gelince minimize edilmiş hata. Bu teknolojiyi kullananlar da insanlar.

- Artık hiçbir şey gizli kalmıyor, her şey ortada. Açıklasınlar, hakemin notunu açıklasınlar. Bir hafta mı maç almayacak, bu hakem ne olacak? Genç hakemlerin atanmasını, yeni isimlerin çıkmasını istiyoruz. Hakemlik camiasında değişik hesaplar olduğunu söylüyorlar

'Hakem Beşiktaş maçını katletti'

- Geçtiğimiz hafta hakem, Beşiktaş maçını katletti. İki taraf da hakemden rahatsızdı. Yediğimiz golden önce faul vardı. Josef iyi niyetli bir insan ama o pozisyona kırmızı kart vermeyen hakem ve hakemi uyarmayan VAR bu işi yapmamalı

- MHK'ye, ilgililere soruyorum; Kriz var mı, yok mu? Etrafta dolaşan iddialar, dedikodular. Yapılan hakem hataları. Şikayet eden takımlar... Teknolojiye rağmen hatalar artmaya devam ediyor.

'Devrimsel reformlar lazım'

- Devrimsel reformlar lazım. Hakem performansları nasıl ölçülüyor. Şeffaf bir sistem getirin. Ahbap-çavuş ilişkisinin önüne geçelim. Hakem atamaları nasıl yapılıyor. 

- Hakem atamaları doğru yapılmıyor. MHK, her hafta TV'ye çıksın milli piyango çekilişi gibi hakemleri çeksinler. Ne zararı olabilir bunun?

- Bu sene ne oldu? İki algıyla başladık: Rıdvan Dilmen sezonu ve bu sene Fenerbahçe şampiyon olacak. Bunlar her sene sistematik olarak ortaya çıkıyor.

'Ahmet Çakar'ın iddialarının üstüne gidin' 

- Ahmet Çakar'ın iddialarının aslı astarı var mı bilmiyorum. Kaynak konusunda bir sıkıntısı olmadığını anlıyorum. Nedir, kimdir, sana bu nereden geldi diye çağırın sorun. Türk futboluna hasar veren bir iddiadır, doğruysa üstüne gidin.

- Yabancı bir hakemin gelmesini Türk vatandaşı olarak ayıplıyorum. Ama Buna mecburuz.

- Kimin şampiyon olacağı son haftalarda belli oldu. İnşallah şampiyon olacağız. Bu sene işler istediğimiz gibi gidiyor. İlk 3 takım 23 puanda. Daha iyi olabilirdi, olmalıydı. 15 senedir görmediğimiz bir deplasman performansımız var. Ama iç saha performansımızı geliştirmeliyiz. Derin bir kadromuz var.

- Hocamızdan memnunum. 

'Mesut Özil açıklaması'

- Çok fazla transfer yapacak manevramız yok. Mesut Özil, 'Fener Ol'dan itibaren gündeme gelen bir oyuncu. Kendisi Fenerbahçeli. Fenerbahçe'nin böyle bir ekonomik durumu yok. Bizim için gerçekleşmesi zor bir rüya.