Fatih Terim maçı değerlendirdi

Fatih Terim maçı değerlendirdi
Yayınlanma Tarihi: 24.03.2017 23:17 | Değiştirme Tarihi: 25.03.2017 00:34

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Finlandiya'yı 2-0 mağlup ettiğimiz maçın ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Fatih Terim, Finlandiya maçı bitiminde karşılaşmayı değerlendirdi ve "Her maçın önemi fazladır. Kosova ciddi bir maç olacak. Arnavutluk'ta oynayacağız. Kosova her zaman, herkese, her şeyi yapabilecek bir takım. Finlandiya karşısında doğru oynadık. İlk yarının son saniyesinde direkten dönen top dışında neredeyse pozisyon vermedik oldukça fazla pozisyon bulduk. Şimdi Kosova ile oynayacağız. İnşallah o maçı da kazanırsak, pozisyonumuzun daha değişik bir yerde olacağını düşünüyorum. 11 puana ulaşırız. EURO 2016 Elemeleri'ndeki gibi bir atmosfer olacak. Haziran'daki maçı da iyi bitirirsek daha avantajlı konumuza geliriz. Hırvatistan ile içeride oynamak avantaj olarak görülmeyebilir ama seyirciyle oynamak her maç avantajdır. Son maç İzlanda, ona göre hesap yapmamız gerekebilir. Kestirme fikri şudur, 3 puan 3 puan gitmekte yarar var" dedi.

Maçla ilgili teşekkür dileklerini ileten Fatih Terim "Oyuncularımı tebrik ederim. Antalya'ya teşekkür ederim. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımız yanımızda olduklarını söylediler. Güzel bir gün yaşadık" diye konuştu.

'Tedirgin olmamıştır'
Futbolcu performanslarını değerlendiren Terim, "İyi başladık, golleri erken bulduk. Arda Turan, Yunus Mallı, Volkan Şen, Olcay Şahan ve Cenk Tosun, 5 tane hücumcu ile başladık. O yüzden doğru başladık dedim. Orta sahada Selçuk İnan ile Arda Turan çok iyi oynadı. Okay Yokuşlu'nun oraya girmesiyle daha güvenli hale gelerek yorulan oyuncularımızı çıkardık. Doğru oynadık dememin sebebi, rakip bizi hiç zora sokamadı. Mehmet Topal, Ömer Toprak, Gökhan Gönül, İsmail Köybaşı ve Selçuk İnan savunma anlamında iyi oynadılar. İzlanda gibi Finlandiya da çok yüksek boylu oyunculardan kurulu. Ancak kimsenin televizyon başında da tedirgin olduğunu düşünmüyorum. Rahat bir maç oynadık" ifadelerini kullandı.

Kosova açıklaması
"Daha farklı bir maç olabilir miydi?" sorusunu yanıtlayan deneyimli teknik adam "Hep 2-0 yeneceksek hiç itirazım yok. Ancak her zaman daha iyisi vardır. Çok daha farklı olabilirdi. Her beraberlik, her mağlubiyet bizi sıkıntıya sokacak. Bu durumda oynamak kolay değil. Hatanın bedellerinin olacağı bir ortamda oynamak kolay değil. Çok pozisyona, hiç pozisyon vermemek çok önemli. Oyunun kontrolünün bizde olması önemli. Daha iyisini yapabiliriz. Kolay değil ama bunu isterim. Bunu daha önce yaptık. Memnunum, net olarak memnunum. Kosova'yı unutmayalım. Bize karşı oldukça pozisyona girdiler. O da 2-0 bitti ama aynı duygular içerisinde değilim. Başka bir şey söylemek istiyorum, Finlandiya uzun zamandır 2-0 yenilmiyordu" şeklinde konuştu.

'UEFA ve FIFA'ya söyleyelim Cenk Tosun...'
"Cenk Tosun geçen yıl yine Antalya'da İsveç'e 3 gol atmıştı, bununla ilgili neler söylersiniz?" sorusunu yanıtlayan Fatih Terim "Cenk Tosun, Beşiktaş'ta da atıyor. Bundan sonra da umarım atar. Kafa golü de güzeldi. Cenk Tosun adına seviyorum, çok çalışıyor. UEFA'ya FIFA'ya söyleyelim bizi hep 24 Mart'ta oynatsınlar. İleriki maçlarda çift forvetle oynayacağız, belki daha da rahatlar. Bu fizikte rakiple mücadele etmek kolay değil" diye görüş belirtti.

Kanerva: Türkiye'nin şansı devam ediyor
Finlandiya Teknik Direktörü Markku Kanerva, oyuna kötü başladıklarını ve erken yedikleri iki golle mağlup olduklarını söyledi.

Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Kanerva, maça kötü başladıklarını belirterek erken yedikleri golün iyi olmadığını söyledi.

Maçın ilerleyen dakikalarında iyi mücadele edip gol pozisyonları da yakaladıklarını dile getiren Kanerva, "İkinci yarı oyunun içinde hakim olmaya çalıştık. Türkiye iyi oynadı biz de etkili olamadık. Takım olarak iyi oynadılar. Bu galibiyetle Türkiye'nin dünya kupası şansı devam ediyor, taraftarı da tebrik ediyorum. Bizim oyucularımız için de güzel bir tecrübe oldu" dedi.