Fatih Terim'den yabancı kuralı yorumu: 'Sıkıldım bu işten!'

Galatasaray, 5. haftada Kasımpaşa ile oynayacağı maçın hazırlıklarına devam ederken, basına açık gerçekleşen idmanda Teknik Direktör Fatih Terim açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 07.09.2018 21:03
Değiştirme Tarihi: 07.09.2018 21:03
Fatih Terim'den yabancı kuralı yorumu: 'Sıkıldım bu işten!'

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, gündemdeki yabancı sınırının revize edilmesi konusu ile ilgili olarak, bu işten sıkıldığını belirterek, “Bu işin çıkmasında, uygulanmasında ben görevdeydim. Ben çok kişinin bu kuralı iyi bildiğine emin değilim. Bu kural 14 yabancı kuralı değil, 14 Türk kuralı. Siz 14 Türk oyuncu almak zorundasınız ama 14 yabancı almak zorunda değilsiniz" dedi.

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig’in 5. haftasında evinde Kasımpaşa ile oynayacağı maçın hazırlıklarına devam ederken, basına açık gerçekleşen antrenmanda Teknik Direktör Fatih Terim açıklamalarda bulundu.

“Bu işten sıkıldım”

Gündemde olan yabancı sınırının kademeli olarak düşeceği yönünde haberlerin sorulması üzerine Terim, bu işten sıkıldığını belirterek, “Bu işin çıkmasında, uygulanmasında ben görevdeydim. Emeği geçenlerden biriyim. Çok da enteresan; beraber çalıştığımız profesyonel arkadaşlarla bu konuda çok nettik. Bugün ne oldu da buna dönüldü bilmiyorum. Ben çok kişinin bu kuralı iyi bildiğine emin değilim. Bu kural 14 yabancı kuralı değil, 14 Türk kuralı. Siz 14 Türk oyuncu almak zorundasınız ama 14 yabancı almak zorunda değilsiniz. Şu anda bizim 12 yabancımız var. İsterseniz hiç yabancı almazsınız, 28 Türk alırsınız. Ben özellikle o günler başkan ve yöneticiler de hatırlayacaktır. Muhakkak ki kadro sınırlaması olması gerektiğini konuştuk. Kalecilerden 1 Türk kaleci olmalı kuralı koymuştuk. Türk oynattıkça bir fon kurup, oradan maddi yardım verilecekti kulüplere. Sonra Kulüp Birliği, TFF görüşmelerinde 3 safhada bunların hepsi kesildi. Bazı yaptığımız teknik toplantılarda yabancı sınırı ile ilgili birçok olumlu şeyler söylediğini hatırlıyorum. Kulüplerimizin Avrupa kupalarında rakipleri ile başa çıkması için haksız rekabeti ortaya koyan bir durum vardı. Yüksek rakamlı oyuncular stabil oldu. Burada yüksek para ile yedek kalan oyuncuların özellikle Avrupa’yı seçeceğini düşünmüştük. Bugün Avrupa’ya giden oyuncu sayımız daha fazla. İnsanların esas anlaması gerek konu bu. Ne oldu bu tekrar oldu. Türk Milli Takımı’nın sorumlusu bendim, 6+2’den 5+2’ye oradan 4+2’ye dönecekti. Ben de hayır yabancı serbest olmalı, dünyada yasak kalmadı, hatta 'hoca riske alıyor musun?' dediklerinde 'alıyorum' dedim.