Fatih Terim'den transfer ve Morutan açıklaması

Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi 3. eleme turu ilk maçında İskoçya ekibi St. Johnstone'u konuk edecek. Teknik direktör Fatih Terim, maç öncesi basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Tecrübeli hoca, yeni transferler ve Morutan ile ilgili konuya da değindi.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2021 12:21
Değiştirme Tarihi: 05.08.2021 12:21
Fatih Terim'den transfer ve Morutan açıklaması

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, İskoçya ekibi St. Johnstone ile yapacakları UEFA Avrupa Ligi 3. eleme turu ilk maçını kazanmak ve üst üste iki turu geçerek grup aşamasına kalmak istediklerini söyledi.

Fatih Terim, Florya Metin Oktay Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısına yeni transfer Berkan Kutlu ile katıldı.

Açıklamalarına ülkedeki yangınlarla ilgili sözleriyle başlayan Terim, "Şu yangın belasından inşallah bir an evvel kurtuluruz. Çok iyi bir yeşilciyim. İnsanın canı ciğeri yanıyor gibi bir durum var. Ailemle konuşuyorum, oradan görmek çok daha acı verici. İnşallah bir an evvel sonlandırırız. Bir daha böyle bir şey yaşamayız. Allah yardımcımız olsun." ifadelerini kullandı.

Galatasaray Teknik Direktörü, St. Johnstone hakkında, "Ligde bir maç oynadılar, o da deplasmanda. Seyretmesi zordu. İskoçya'ya gitme imkanımız yoktu. Buna rağmen bir ana fikir çıkardık. Özellikle temaslı oyunda çok iyi oynayan bir takımdan bahsediyoruz. Mücadelesi üst seviyede olan bir takım, kolay bir maç olmayacağını da düşünüyorum. Açıkçası arkadaşlarımıza verebileceğimiz tüm bilgileri de verdik. Analiz ekibimiz çok ciddi çalıştı. Her rakibimize saygı duyuyoruz, İskoç ekipleri özellikle bu tarihlerde çok endişeli günler çıkarmıştır Türk takımlarına. Bazı sürprizler olmuştur. Ona denk gelmek istemiyoruz. Tüm ciddiyetimizle turu geçip, diğer turu da geçip gruplara kalmak istiyoruz. O düşünce içinde oynayacağız." açıklamasını yaptı.

"AVRUPA'DAN DA TEKLİFLER VARDI AMA GALATASARAY'I SEÇTİM"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulunun futbolcuları Oğulcan Çağlayan'la ilgili verdiği kararı eleştiren Terim, şöyle konuştu:

"Başkan yardımcımız Sayın Rezan Epözdemir'i izledim. Kararın verilme süreci, sonuçları ve içeriği hakkında herkese doyurucu bilgiler verdi. Hem Galatasaraylılar hem kamuoyu bilgilendi diye düşünüyorum. Ben işin teknik tarafında kalmak istiyorum, çıkıp nezaket içerisinde kulübünü savunan bir başkan, yönetim ve hukukçu görüyorum. Sonuç itibarıyla da Oğulcan benim yararlanmak istediğim bir oyuncu. Şöyle bir tablo var, UEFA lisans veriyor, TFF bu lisansı onaylamıyor, vermiyor ve Oğulcan Avrupa kupas'nda oynamıyor. Düşünülmesi gereken mi desem komik mi desem... Bu konuyu zaten biz Tahir Kıran başkanla çözeriz, çözülür bu konu. Oradan bir sıkıntımız yok da mantığa uymuyor. Oynadığımız uluslararası bir maçta uluslararası konulara müdahale edecek federasyon UEFA ve FIFA, onlar tamam diyor ama sizin futbol federasyonunuz izin vermiyor ve oyuncu oynayamıyor. Açıkçası bu beni üzüyor. Sezon başı beyaz sayfada ve kendi alanımda kalmak istiyorum. Diğer alanı dolduran ve o konuda ihtisas sahibi olan arkadaşlarımız gerekli şekilde konuşuyor."

BURAK ELMAS'TAN FALCAO VE FEGHOULİ AÇIKLAMASI

Fatih Terim; Berkan Kutlu, Taylan Antalyalı ve Kerem Aktürkoğlu'na yarın ilk 11'de şans vereceğini açıkladı.

Yeni transferleri Berkan Kutlu'nun altyapıdayken yanına gelip sohbet ettikleri günle ilgili sözlerinin hatırlatıldığı Fatih Terim, "Çok mutlu oldum. O kadar da güzel anlattı ki... Çok da hoşuma gitti, cevapları, bakış açısı, çok genç yaştaki olgunluğu ve iletişimi. Kendine güvenini zaten biliyoruz. Bir kabuk değişimine gidiyoruz demiştik, onların iyi örneklerinden biri. Yarın da kendisini oynatacağım. 10 antrenmanı bile olmadı ama bir hazırlık maçı oynadık altyapımızla. O kadar hazır ki sadece fizik olarak değil, mental olarak da hazır. O yüzden baskıya verdiği cevap da ne kadar hazır olduğunu gösteriyor. Galatasaray'ın bu tip oyuncularını çoğaltacağından emin olabilirsiniz." şeklinde konuştu.

Terim, sakatlıktan dönen Taylan Antalyalı'nın durumu hakkında ise "Scott (Piri) ile beraber düşündüğümüzde işin fizik kısmının çıkan analizlerinde Taylan'ın bir hayli önde olduğunu gördük. Kendi özel çalışıyordu, son bir haftadır bizimle çalışıyor. Taylan'ı da yarın oynatacağım. O yüzden Taylan gibi Berkan gibi oyunculara ihtiyacımız var. Bazı oyuncuları maç kondisyonuyla hazırlayabilirsiniz. 24 günde 7 maç oynayacağız. Sezon başı için çok ağır. 4 Avrupa, 3 Türkiye Ligi. Talihsiz olanı 3 deplasman üst üste oynayacağız. Bunları düşündüğümüzde her oyuncuya ihtiyacım var. Teknik adamlarda her oyununun karnesi vardır, kim nerede nasıl davranır, nasıl tepki gösterir o yüzden yanılma oranımız çok azdır. Kendi adıma en azından yanılma oranım azdır. Bazı oyuncular yanıltmaz, onlardan biri de Taylan. Taylan'a da söylüyorum çok sızlanma gibi bir lüksü yok. Yıllarca çok oynamadığı için farkı kapatsın diye düşünüyorum. Çok oynadım diyen oyuncu grubundan hoşlanmadığımı söylerim." değerlendirmesinde bulundu.

Deneyimli teknik adam, Kerem Aktürkoğlu'yla ilgili gelen bir soruya ise "Kerem çok kıymetli bir oyuncumuz. Her gün gelişecek, doğru oynamayı öğrenecek. Bu, kendisine çok önemli bir performans artırımı sağlayacak. Eylül ayının 1'inden 8'ine kadar olan bölümde takımımıza yeni oyuncular katmayı düşünüyoruz. Her saniye her gün Galatasaray'dan bir şey bekleyebilirsiniz. Buna kararlıyız. Her gün bu konuda başkan bizzat ilgilendiği için kafamızdaki yapıyı kurmak için en ekonomik şekilde Galatasaray'a, ileride bugün de orta vadede çok şey katacak şekli oluşturmaya çalışıyoruz. Böyle bakınca Kerem bizim için değerli oyuncularımızdan biri. Kerem de yarın oynayacak. Hakikaten yorulacak, ona çok iş düşecek ama o kadar istemeli ki... Bu genç yaşında zaman zaman dinlenecek zaman zaman oynamayacak ama bizim için güvendiğimiz, önem verdiğimiz ve ileride birkaç rolü oynayabilecek bir oyuncumuz." şeklinde yanıtladı.

Yeni transferlerden Alexandru Cicaldau ile uzun vadeli bir sözleşme yaptıklarını hatırlatan Fatih Terim, "Oynasaydı iyi olurdu ama uzun vadeli sözleşme ile gerekli mesajı verdik. Gruplarda ayrıca oynayacak. İnşallah buradan sonra Randers'i eleyerek UEFA gruplarına kalmak en önemli hedefimiz. Orada rahat rahat oynayacak. Kendisi ile ilgili olan planımızı 5 sene sözleşme imzalamak gösteriyor. Orada iki maçı düşünecek halimiz yoktu. Umarım Galatasaray'da olduğu süre boyunca o kadar güzel işler yapar ki biz bu iki maçı hatırlamayız." ifadelerini kullandı.

Falcao ve Feghouli açıklaması

Terim, Başkan Burak Elmas'ın takımdan ayrılmasını istediklerini açıkladığı Radamel Falcao ve Sofiane Feghouli ile ilgili şunları kaydetti:

"Başkanımızın kulübümüzün yeni model yapılanmasında söylediği bir cümle var, maliyet politikamız gereği yüksek ücretlerin karşılanamayacağı gibi bir ifadesi var. Falcao ve Feghouli, Galatasaray'a hizmet etmiş, değerli oyuncularımız. Ayrılıkları da bir araya gelmeleri de doğal kabul etmeliyiz. Kulüp olarak özellikle Florya'da son yıllarda ayrılan oyuncularımızla ilgili hepsine çok güzel veda ettik. Altı ay kadroya yazmadığımız Nagatoma nasıl gitti. Onyekuru ile nasıl vedalaştığımız hepinizin hafızalarında, kulüp kararıyla takımımızdan ayrılan Belhanda'nın nasıl yolcu edildiğini hepiniz biliyorsunuz. Buna önem veriyoruz. Galatasaray'ın eski oyuncularını hatırladığınızda ne demek istediğimi çok iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Galatasaray'ın bir elçisi gibi oradan beyanatlar veriyorlar. Bu bizim için çok büyük anlam ifade ediyor. Gelirken karşılamayacağız, giderken yolcu edeceğiz. Böyle büyük oyuncuların sizi hatırlamasını istiyorsanız, buna önem vermeniz gerekiyor. Umarım en kısa zamanda hem kulübümüz hem de oyuncularımız adına yakışan bir çözüm bulunur ve konu sona erer."

Galatasaray Teknik Direktörü, transfer gündemlerinde olduğu iddia edilen Morutan'la ilgili, "Morutan'la ilgili fikrimi belirtmiştim. Ben de Sayın Başkan da işin ekonomik boyutunu çok açık ifade ettik. Öyle bir rakam vermeyiz dedi Sayın Başkan. Morutan'ı beğeniyoruz eyvallah konu nereye gider bilemem ama bazı mevkilerin daha aciliyeti var. Galatasaraylılar daha rahat anlayacaktır. Bu seneki mottomuz şöyle olsun istiyorum, formayı kapanın bırakmadığı bırakanın da formayı zor aldığı bir takım olacağız. Verdiklerim bırakmasın. Bırakırsa da zor alacağını bilsin. Böyle bir takım istiyorum." şeklinde konuştu.