Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Esneme hareketleriyle vücudunuzu şekle sokun

Esneme hareketleriyle vücudunuzu şekle sokun

Kaslarınıza esneklik kazandırarak vücudunuzu şekle sokmanız mümkün. İşin sırrı günde birkaç dakikanızı ayırarak esneme hareketleri yapmak!

25.07.2016 10:48

Stres seviyenizi düzenleyen ve vücudunuzu şekle sokan esneme hareketleri aynı zamanda egzersiz sonrası oluşabilecek kas ağrılarını ve sakatlanmaları önleyerek size daha esnek bir vücut sağlar. Günün her saati yapabileceğiniz bu düşük tempolu esneme hareketlerine alışmakta ilk başta biraz zorluk çekebilirsiniz. Ama zamanla hareketlere alışarak ve kaslarınıza esneklik kazandırarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Vücudunuzu şekle sokabilir ve yepyeni bir vücuda kavuşmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Vücudunuzu şekle sokacak ve esneklik kazandıracak bu etkili hareketleri 2'şer set ve 10 tekrar halinde yapabilirsiniz.

1. Karın kaslarını esnetme hareketi özellikle mekik veya plank egzersizleri sonucu ağrıyan kaslarınızı esnetmeye yardımcı olmasının yanında karın kaslarınızın sıkılaşmasına da yardım eder. Yüz üstü mat üzerine yatarak iki elinizle doğrulup belinizi geriye doğru atın. Hareketi doğru yaptığınızı alt ve üst karın kaslarınızın kasılmasından kolayca anlayabilirsiniz.

2. Kalçalarınızı esnetmek içinse bir ayağınızı öne doğru hamle yapacak şekilde açın ve iki elinizi yukarı kaldırarak belinizi arkaya doğru esnetin. Hareket esnasında ön ve arka bacak kaslarınızın esnediğinden emin olun. Ofiste uzun saatler geçirenler için bu hareket oldukça rahatlatıcıdır.

3. Belinizi rahatlatmak için mat üzerine sırt üstü yatın ve iki ayağınızı kendinize doğru çekip bırakın. Bel ağrılarını önleyen bu hareket aynı zamanda squat veya deadlift gibi ağır egzersizler sonrası bel bölgenizi esnetir ve kas kramplarını önler.

4. Sırtınızı esnetmek için mat üzerine dizlerinizi ve ellerinizi koyarak sırtınızı kambur pozisyonda esnetip bırakın. Bu hareketi düzgün bir şekilde yaptığınızı iki sırtınız arasındaki kasların gerilmesinden kolayca anlayabilirsiniz.

5. Bicepslerinizi esnetmek için ayakta dik bir pozisyondayken iki kolunuzu arkaya doğru kavuşturup bırakın. Omuzlarınızda, kol arkalarında ve dirsek içlerinizdeki kasların gerildiğini ve esnediğini hissetmelisiniz.

6. Tricepslerinizi esnetmek içinse ayakta dik bir pozisyonda kollarınızdan birini dirseklerden kırarak ensenizin arkasına alın ve diğer elinizle kırdığınız dirseğinizi esnetip bırakın. Omuzlarınızda ve üst kollarınızda gerginlik hissetmeniz doğru yolda olduğunuzu gösterir.

7. Kasık ve iç bacaklarınızı esnetmek ve güçlendirmek için mat üzerinde otururken bacaklarınızı genişçe iki yana doğru açın ve iki kolunuzu öne doğru uzatarak yere kadar eğilin ve kalkın. İç bacaklarınızda gerginliği hissetmelisiniz.

Bu esneme hareketlerini düzenli uyguladığınızda hem kas kramplarının ve sakatlıkların önüne geçmiş olur hem de vücudunuzu esneterek kaslarınızı şekle sokabilirsiniz. Daha güçlü ve esnek kaslarla yaşam kalitenizi bir tık yukarı çekmiş olursunuz.

 

Yorumlar | 0
üye profil