Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Erkek gibi yüz!

Erkek gibi yüz!

Yüzmeye başladığında kendisinde gelecek görülmeyen Katie Ledecky için bir süre sonra ‘Dikkate değer bir yönü yok’ şeklinde rapor hazırlanmış. Suguiyama ona erkek yüzücülerin tekniklerini öğretmeye başladığındaysa işin rengi değişmiş.

15.08.2016 04:46

Usain Bolt, Michael Phelps gibi isimlerle birlikte Rio’ya damga vuran isimlerden bir tanesi de Katie Ledecky oldu. Havuzun yeni harika çocuğu olarak nitelendirilen 19 yaşındaki sporcu, genç yaşında topladığı madalyalarla dikkatleri üzerine çekti.

Çek asıllı Amerikalı bu sporla ilk haşır neşir olmaya başladığı zamanlarda, iyi bir yüzücü olması beklenmiyormuş. Palisades Yüzme Kulübü’ne altı yaşındayken adımını attığında beceri olarak yaşıtlarının altında görülmüş.

Kulvarı bitiremiyordu
Yarışlar sırasında sürekli durur, kulvar kenarında dinlendikten sonra yoluna devam edermiş. Bir yazını kendisini geliştirmeye ayırarak, 25 metrelik mesafeyi durmadan bitirebilmek adına çalışmalar yapmış. Bu mesafeyi durmadan ilk kez katetmeyi başardığında annesi kendisini ödül olarak çikolata yemeye götürmüş.

Hocalarından Bruce Gemmell, kulübe geldiği ilk günlerde kendisinin de bu yeni isimden pek fazla bir umudu olmadığını itiraf ediyor: “Fiziksel ölçüleri iyi bir yüzücü olacak birisine pek benzemiyordu. Phelps gibi vücudunun üst bölgesi uzun, bacakları kısa değildi. Hareket kabiliyetleri üzerine yaptığmıız testlerden sonra kendisiyle ilgili bir rapor hazırladım. Raporda ‘Dikkate değer bir yönü yok’ diye yazmıştım.”

Bir anda dünyanın en iyi kadın yüzücüsü haline gelen Katie Ledecky’nin, doğal avantaj eksiğini çalışma metotlarıyla kapadı. Antrenörü Yuri Suguiyama, 13 yaşından itibaren Ledecky’ye sert teknikler öğretmeye başlamış. Kadınlarda nadir görülen, ayakları suya çok kuvvetli vurma gibi sıklıkla erkek yüzmecilerin uyguladığı yöntemleri sporcuya adapte etmeye başlamış. O dönemin ardından, 400-800-1500 serbestte ABD junior şampiyonlukları kazanan Ledecky, yıldız bir isim olma yolunda yürümeye başlıyor.

5 madalya, 2 rekor
Ledecky, 2012 Londra’da 800 metre serbestte altını kaparak, yıldızlaştı. Ledecky, Rio’da da damga vurdu. 200, 400 ve 800 metre serbestin yanında, 4x200 serbestte altın, 4x100’de de gümüş madalya kazandı. 400 metre serbestte 3.58.71’lik, 800 metre serbestte ise 8.04.79’luk derecesiyle dünya rekorları kırdı.

Yorumlar | 0
üye profil