Ergin Ataman'dan NBA açıklaması: Hayalim var

Euroleague'de şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, YouTube kanalında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'na konuk oldu. Ataman, artık hedefinin NBA olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 07.07.2021 20:45
Değiştirme Tarihi: 07.07.2021 20:45
Ergin Ataman'dan NBA açıklaması: Hayalim var

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı ve Türkiye'nin önde gelen spor insanlarının ağırlandığı YouTube kanalına Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman konuk oldu.

Bakan Kasapoğlu'nun sorularını yanıtlayan tecrübeli çalıştırıcı, çok genç yaşta Aydın Örs'ün yanında antrenörlüğe başlamasının kendi için büyük şans olduğunu söyledi.

Kasapoğlu'nun yönelttiği "Kibri, gururu bir kenara bırakıp, iyi neredeyse onu öğrenme ve uygulama. Başarı faktörlerinden bir tanesi de bu. Hocam röportajlarınızda, 'Bir NBA takımı çalıştırmak isterim.' diyorsunuz. Ben şahsen Türk insanının istediğinde, inandığında her konuyu başarabileceğine gönülden inanıyorum ve özellikle geldiğimiz noktada bir Türk antrenörün NBA'de takım çalıştırmasının artık hayal olmadığını düşünüyorum. Siz ne diyorsunuz?" sorusunu yanıtlayan tecrübeli hoca, "Basketbolla ilgili gençlik hayallerimin tamamını gerçekleştirmiş biri olarak şimdi artık önümde NBA'de hocalık hayali var. Şimdi tabii NBA'e biz Türkiye'den çok oyuncu ihraç ettik. Avrupa'dan da birçok oyuncu gidiyor ama hocalık çok farklı. Yani hoca olduğunuz zaman, siz o kulübü temsil ediyorsunuz ve teksiniz. Hoca tek ama 15 oyuncudan 1-2 tanesi Avrupalı olabiliyor. Bugüne kadar NBA'e, Avrupa'da başarılı olmuş hiçbir hocayı almadılar. Bu benim için bir meydan okuma. Benim hayatım hep böyle meydan okumalarla geçti. Avrupa şampiyonu olabilir misin? Evet olurum. Yabancı bir takımda olabilir misin? Evet, olurum. Peki THY Avrupa Ligi'ni alamadın bugüne kadar. Onu da aldım. Bugüne kadar bırakın Türk'ü, hiçbir Avrupalı koç Avrupa'daki başarısından sonra NBA'de başantrenör olamamış. O zaman ben de diyorum ki bu sene ben Avrupa'nın en iyi hocası oldum. Önümüzdeki 1-2 sene daha bu sürdürebilirliği devam ettirebilirim. Ondan sonra da onlar gelirler ve ben bundan çekinmem. Bazı antrenörler çekinirler. Acaba nasıl yapacağım? Ben NBA'i gözümde büyütmüyorum. Çünkü benim çalıştığım oyuncuların hiçbirisi NBA oyuncularından aşağı oyuncular değil. Hatta çoğu, mesela Larkin NBA'de oynuyor, geliyor sonra burada oynuyor. Micic belki NBA'e gidecek. Ben hiçbir zaman büyük hedeflerden çekinmem, Aksine bu bana cesaret veriyor. Bana böyle bir motivasyon kaynağı oluyor. Şimdiden motivasyonum o. Önümüzdeki 2 sene yine Avrupa şampiyonu olmak. Ondan sonra da gelecekler yani, ben buna inanıyorum" ifadelerini kullandı.