Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Dünya futbolunda deprem!

Dünya futbolunda deprem!

Avrupa futbolundaki usulsüzlükleri ve yolsuzları gündeme getiren Football Leaks, elindeki belgeleri basına servis etti.

04.12.2016 13:55

İki yıldır Avrupa futbolundaki usulsüzlükleri belgeleriyle yayınlayan Football Leaks adlı internet sitesi, Alman basınına 18 milyon 600 bin belgeyi  teslim ettiği açıkladı. Almanya’da yaın yapan ünlü Der Spiegel'e tam 1.9 terabayt boyutunda içerik teslim eden Football Leaks bu belgelerde, Ronaldo ve Mourinho gibi ünlü isimlerin vergi  kaçırdığını iddia ediyor.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; “Football Leaks” adlı oluşum, dünya yıldızlarının vergi kaçırma girişimlerinin de yer aldığı tam 18 milyon 600 bin belgeyi gazetecilere teslim ettiklerini açıkladı. İki yıldır Avrupa futbolundaki usulsüzlükleri belgeleriyle yayınlayan Football Leaks adlı internet sitesi, yaptığı açıklamayla Avrupa'nın önde gelen basın kuruluşlarıyla işbirliğine gittiğini duyurdu.

Transferlerdeki yolsuzluk, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı yapıldığına dair iddialarda bulunan, bunlarla ilgili de belgeler yayınlayan oluşum, Alman Der Spiegel'e tam 1.9 terabayt boyutunda içerik teslim ettiğini açıkladı. Bu içeriklerin 18 milyon 600 bin adet belgeden oluştuğu vurgulandı. Bu dosyalarda en dikkat çekici iddia ise Cristiano Ronaldo'nun 2009-2014 yılları arasında Virgin Adaları üzerinden 70 milyon Euro para aktarımı yaptığını ve bu sayede yalnızca 5.6 milyon Euro verdi ödemiş olması...

 Ronaldo'nun az vergi ödemek için yaptığı işlemlerinin benzerlerini Jose Mourinho’nun da yaptığı iddia ediliyor. Tüm bu işlemlerin Ronaldo ve Mourinho'nun menajerliğini yapan Jorge Mendes'in kurduğu bir sistem sayesinde gerçekleştiği düşünülüyor. Daha sonra Danimarka, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Sırbistan ve Romanya'dan da 'sızıntılar' yapılacağı duyurulurken. Romanya kısmında ise Türkiye'ye dair belgelerin de olduğu ifade ediliyor.

Alman Der Spiegel dergisi, Portekiz'den Expresso ve İngiltere'den The Sun gazetesinin desteğiyle ile ilk etap çalışmalarını 60 gazeteciyle birlikte yürüttüğünü duyurdu. Bu konsorsiyum 7 ay süren inceleme sonucunda futbol dünyasını sarsacağını düşündükleri çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı.  

Yorumlar | 0
üye profil