Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Açıklandı! Doka imzayı attı

Trabzonspor ve Galatasaray’ın gündeminde olan Doka transferine bu futbolcunun menajeri Nesim Özgür son noktayı koydu.

11.04.2015 13:29

Türkiye’ye kaliteli yabancı futbolcular kazandıran futbolcu menajeri, İstanbulsporlu eski futbolcu Nesim Özgür, menajerlik, futbolcu transferlerindeki püf noktalar,Türk futboluna son dönemde kazandırdığı ve geçen sene ligde gol krallığı yaşamış futbolcular hakkında İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.Menajerlik mesleği konusundaki püf noktalarla sözlerine başlayan Nesim Özgür, “Menajerlik konusunda şu düşüncedeyim; ‘Az olsun, öz olsun’ yani kaliteli futbolcu getirin veya 4 sene de bir tane futbolcu getirin. Getirdiğiniz futbolcu Türkiye’de gündem olsun ve transfer ettiğiniz o kulüp futbolcudan da memnun olsun” dedi.

"Tek emeği olan kişi benim"

Bulgaristan’da keşfedip Sivasspor’a kazandırdığı ve geçen sene gol kralı olan Aatif Chahechouhe hakkında da önemli açıklamalarda bulunan menajer Nesim Özgür’ün bu transfer sürecindeki satır başları şu şekilde:

“Aatif Chahechouhe’yi Türkiye’ye kazandıran ben ve Sivasspor Kulübü’dür. Ama tamamen bir menajerlik açısından baktığımız zaman tek emeği olan kişi benim. Hiç kimsenin yüzde 0,1 bile katkısı olmadı. Aatif’ı normal bir rakama getirdik. Hatta bir madde olarak bir yetersizlik oldu ve kendi aldığımız komisyonu bile oraya iade ettik, yani Bulgar takımına. Ben iş hayatımda etik olmayı seviyorum. Çünkü ben sadece maddiyat olarak bu işe bakmıyorum. Yani Bulgar takımından Sivasspor’a aldığımda kendi aldığım belli bir komisyonu ben kendi cebimden bile oraya geri katkıda bulundum. Yani menajerle futbolcu arasında herhangi bir sözleşme olması hiçbir şey ifade etmiyor. Futbolcu bir yere gitmek istediği zaman kimseye danışmak zorunda değil. Yani kulüp futbolcuyu bir yere satar ve siz bir şey kanıtlayamazsınız. FIFA’nın bu konuda kuralları var.”

Doka Başakşehir'de kalacak mı?

Son dönemde özellikle Trabzonspor ile adı transfer söylentilerine karışan İstanbul Başakşehirli futbolcu Doka’nın da menajerliğini yapan Nesim Özgür, bu transfer söylentileri hakkında da net konuştu.

Özgür, “Doka’nın farklı bir yeri var. 4 senedir Türkiye’de. Doka Türkiye’yi benimsedi, Türkiye de onu benimsedi. Başakşehir Kulübü’nün Doka’ya karşı inanılmaz bir sevgisi var. Doka da Başakşehir’i kendi evi gibi görüyor. Zaten 2+1 yıl sözleşmesini uzattık. Doka 30 yaşında olmasına rağmen şu anda fizik olarak baktığımız zaman, futbol olarak, teknik olarak hiçbir eksiği yok. Her maçta gündem oluyor. Transferiyle ilgili bir şeyler yazılıyor ama bende öylesine okuyorum. Doka ile ilgili bir transfer durumu olduğu zaman kulüp başkanı var, teknik heyeti var. Onlar karar verir. Karşılıklı bir şey olursa olur. Olmazsa da Doka Başakşehir’de çok mutlu, inanılmaz seviliyor, o da sözleşmesini uzattı ve kendi evi gibi görüyor” açıklamasında bulundu.

"En kolayından başladık"

Yerli kuralı ile ilgili soruya da cevap veren Nedim Özgür, şu şekilde konuştu:

“Yabancı oyuncu sayısı serbest olması gerekir ama bu şekilde değil. Şimdi Türkiye’de öyle kopukluklar olacak ki; Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor bunlar 13’er tane transfer yapabilir. Maddi güçleri var. Şimdi bu seneye kadar küçük takımlar mücadele edebiliyordu büyüklerle. Şu anda önümüzdeki sezon 4 büyükler ve birkaç takım da iyi transferler yapacak. Borcu olan bir takım 8. transferden sonra 1,5 milyon TL kadar ödemesi lazım. Bunların olması çok zor. Baya bir kopukluk olacak diye düşünüyorum. Düşünülüp de hemen anında 14 yabancı kararı alınmamalıydı. Sayıları yavaş yavaş artmalıydı. Maddi kriterler kulüplere getirilmeliydi. Önce borcu olan kulüpler borcunu kapatmalıydı ve ona göre bu karar alınmalıydı. Türk futbolunda düzeltilecek çok şey var ama biz direkt yabancı sorunuyla başladık. En son alınması gereken karar buydu aslında. Yabancı ülkelerde borçlanma kriterlerinden bütçeden yani onları temizlemeden en kolayından başladık biz.” 

Yorumlar | 0
üye profil