Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Doğru egzersiz her şeyin ilacı

Doğru egzersiz her şeyin ilacı

TEKNOLOJİYLE birlikte daha hareketsiz yaşama geçmemize yanlış beslenme alışkanlıkları da eklenince, toplum olarak sağlık sorunlarımız giderek artmaya başladı.

17.10.2016 15:45

Egzersiz tüm hastalıkların düşmanı; ancak kişinin vücut yapısı, hastalıkları, genetik faktörleri ve yaşam stiline uygun olmayan egzersizler de daha büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle özellikle batı ülkelerinde yaygın olan "Egzersiz eğitim danışmanlığı" ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

Fizyoterapist Hülya Özlem Şener, Ege Bölgesi'nde bir ilki gerçekleştirerek İzmir Alsancak'ta kurduğu "FisioTerapia Egzersiz Eğitim Danışmanlığı" ile solunum güçlüklerinden, lenfödeme, skolyoz denilen omurga eğriliğinden idrar kaçırmaya, doğuma hazırlık egzersizlerinden sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmaya kadar pek çok alanda tedavi imkanı sağlıyor. 26 yıldır Fizyoterapistlik mesleğini icra eden Şener, "Her bireyin vücut yapısı, genetik faktörleri, yaşam stili ve yaşamdan beklentileri farklı olduğu için kişiye özgü vücut analizi yapılarak, elde edilen verilerle o kişiye özgü egzersiz programı oluşturuyoruz. Doğru zamanda, doğru şekilde uygulanan egzersizle iyileştirilmeyecek sağlık sorunu azdır" diyor. Özellikle yeterli anatomik bilgisi olmayan eğitmenlerle ya da DVD'lerden izlenerek yapılan yoga ve pilates gibi egzersizlerin doğru yapılmadığında kırık, kas yırtığı, bağ dokularında zedelenmelere kadar varan sağlık sorunlarına neden olabildiğine dikkati çeken Şener, "Tüm vücudu bir arada çalıştırmayı amaçlayan klinik pilates ve reformer egzersizlerini pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanıyoruz. Lenfödeme özel klinik pilates tedavisinden hastalarımız çok iyi sonuçlar alıyor. Ayrıca hamile pilatesi ile doğuma hazırlık daha keyifli olurken, hamilelik sonrası toparlanmayı kolaylaştırıyor" diyor. Kalp hastaları başta olmak üzere solunum sorunu olanlara solunum (nefes) terapisi veren Şener, skolyoz gibi ilerleyici bir omurga hastalığının üç boyutlu egzersiz yöntemleri ile eğriliği azaltılarak cerrahiye gidişin azaltılabildiğine dikkati çekti. Ayrıca idrar kaçırma sorunu olanlar için de ürojinekolojik fizyoterapi uzmanı fizyoterapist ile etkili tedaviler sunulduğunu söyledi. Dr. Fizyoterapist Hülya Özlem Şener, sağlık sorunu olanların da, tüm sağlıklı bireylerin de egzersiz yapması gerektiğinin altını çizerek, "Egzersizi, bilim dalı olarak eğitim gören, tüm hastalıklara ve kişiye özel değerlendirmeler yapıp egzersiz reçetesi oluşturabilen ve tüm bunları kişinin yaşamına bilimsel yöntemlerle entegre eden fizyoterapistlerle çalışmak yaşamınıza kalite ve sağlık katacak, sağlıklı yaş almanızı sağlayacaktır" diye konuştu.

Yorumlar | 0
üye profil