Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Devlet eliyle doping!

Devlet eliyle doping!

Skandallar ile çalkalanan Rusya'da sporcuların devlet desteğiyle doping yaptığı açıklandı.

19.07.2016 03:54

DIŞ HABERLER SERVİSİ
WADA’nın raporunda, 2014 Soçi Olimpiyatları’na katılan atletlerden alınan örneklerin Rusya Spor Bakanlığı ve federal güvenlik servisi FSB tarafından manipüle edildiği bildirildi. Kanadalı hukuk profesörü McLaren, 312 örneğin Soçi ve Moskova’daki laboratuvarlarda değiştirildiğini tespit ettiklerini belirtti.
Dünya Anti Doping Ajansı’dan (WADA) Kanadalı hukuk profesörü Richard McLaren’in ekibi ile yürüttüğü soruşturmaya göre, Rusya Spor Bakanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve Rus Spor Hazırlıkları Merkezi’nin (CSP) desteğiyle 2014 Soçi Olimpiyatları’ndan beri Rus sporcuların doping testlerini ‘temizleyen’ bir operasyon yaptı.

WADA’nın bağımsız soruşturmalar yapması için seçtiği 3 üyeden biri olan McLaren’ın liderliğindeki araştırma, Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı’nın eski başkanı Grigory Rodchenkov’un iddiası üzerine başlatılmıştı. Rodchenkov, Moskova’daki laboratuarda asıl örnekler yerine ilaç almadığı dönemdeki örnekleri incelediklerini iddia etmişti.

Kanada’da düzenlenen basın toplantısında WADA Başkanı Sör Craig Reedie, McLaren’ın raporunun Dr. Rodchenkov ile yaptığı görüşmeleri temel aldığını ifade etti. Bu durumda da raporun bulguları, Moskova’nın doping labratuvarının eski başkanı olan Rodchenkov’un güvenilirliğine bağlanıyor. Moskova da, Rodchenkov’a dava açarak ABD’den çalışanının iadesini istemişti.

Ancak Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) 2015 yılında Rusya’yı tüm atletizm müsabakalarından ‘devlet destekli doping’ olayı nedeniyle men etmiş olması, Rodchenkov’un sorgulanmayacağı yönünde yorumlara sebep oldu. Kanada hükümeti tarafından 2015’te ‘Kanada Nişanı’ verilen McLaren, rapordaki bulguların ‘makul şüphenin ötesinde’ doğrulandığını ifade ederken, rapora kesin güveni olduğunu belirtti.

McLaren’in hazırladığı rapora göre, 2010 Kış Oyunları’ndan sonra başlatılan organizasyonun başında olan Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko, hangi Rus atletin temizleneceğine karar verdi. Rusya da bu sistem sayesinde temiz gözüken sporcularla 2014 Soçi Olimpiyatları’ndan itibaren birçok spor müsabakasında mücadele etti. Bunların arasında Kazan’daki 2015 Dünya Su Sporları Şampiyonası da bulunuyor.

Raporu kelime kelime okuyan McLaren, 312 sonucun Soçi ve Moskova’daki laboratuvarlarda değiştirildiğini tespit ettiklerini belirtti. 28 ayrı branştan sporcunun testlerinin ‘değiştirildiğini’ ifade eden McLaren, rakamın artabileceğini de sözlerine ekledi. Soçi’de kaç sporcunun dopingli olduğu sorulan McLaren, ‘birkaç’ cevabı verirken, Rodchenkov ise alınan 15 madalyanın ‘devlet destekli’ doping sayesinde kazanıldığını iddia etmişti.

Olimpiyatlar’dan men edilebilir
Raporla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, IOC’nin dopingle ilgili böyle bir olayda birey veya herhangi bir kuruma mümkün olan ‘en sert’ yaptırımı uygulamaktan çekinmeyeceğini söyledi. IOC, Rusya’nın IAAF tarafından atletizm müsabakalarından yasaklandığı dönemde de IAAF’ın kararını desteklediklerini açıklamıştı. Rusya’nın Rio’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’ndan yasaklanmasına dair karar ise IOC yönetim kurulunun bugünkü telekonferans yoluyla yapacağı toplantının ardından belli olacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, raporun ardından suçlu kişilere gereken cezanın verileceğini söyledi.

Yorumlar | 0
üye profil