Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Dersimiz İzlanda

Dersimiz İzlanda

“Her şeye kaliteli ve profesyonel eğitmenlerle başladık... Futbola başlama yaşı 4-6 aralığı... Hedef dünyanın her yerinde kaptanlık yapabilecek, lisan bilen, lider oyuncular yetiştirmek”

29.06.2016 01:38

“Her şeye kaliteli ve profesyonel eğitmenlerle başladık... Futbola başlama yaşı 4-6 aralığı... Hedef dünyanın her yerinde kaptanlık yapabilecek, lisan bilen, lider oyuncular yetiştirmek”

330 bin nüfuslu, iklimi 6 ay açık havada spora müsait olmayan, buzdan bir ada nasıl futbolun beşiği İngiltere'yi devirip Avrupa'da son 8'e kaldı? Ülkemizde kısa süre önce "Elle oynasalar kalemize 3 kez gelirler" diye anılan İzlanda, bizi 3-0 yenerek başladığı yolculuğuyla herkesi büyülerken bu soruyu da akıllara düşürdü. İzlanda'nın şifrelerini teknik direktör ve altyapı eğitmeni Siggi Eyjolfsson'un tuttuğu notlar anlatıyor.Her şeyin başı eğitmenlerİzlanda futbolundaki değişimin en önemli ayağı en başta eğitmen kadrosunda yaptıkları büyük atılım. 21 bin lisanslı futbolcusu olmasına karşın 2 binin üzerinde kalifiye altyapı hocası istihdam eden İzlanda'nın bu konudaki görüşü net: "Gönüllü eğitmen yok, yalnızca profesyonel ve donanımlı eğitmenler çocuklarla çalışabilir." Sadece en iyi sporcuları seçerek üstün yeteneklilere yoğunlaşmayı yanlış bulan İzlanda yöntemi, her sporcu adayını yetiştirmeyi hedefliyor.Kaptan&lider yetiştirelimİzlanda'da en başarılı olan oyuncuların futbola 4-6 yaş aralığında başladığı vurgulanırken, altyapılarda bir başka vurgu da yurtdışında dahi kaptanlık yapabilecek donanımı ve karakteri kazandırmak. İzlandalı sporcuların hayatını futbola adadıkları ve canları yansa da kendini zorlamaya devam ettikleri vurgulanıyor. Başarılı futbolcuların özellikleri tanımlanırken, bir madde bizler için fazlasıyla ilgili çekici: Daha çok çalışmayı istemek için kimsenin motive etmesine ihtiyaç duymamak ve gelişmek için fedakarlığa hazır olmak. Dil eğitimi de üzerinde durulan bir başka hassas konu. Bu da İzlandalıların yurtdışında başarılı olmasının önemli bir sırrı.Aileler de eğitiliyorMadde madde İzlanda altyapı modeli: Erken başla, çok çalış!¦ Futbola 4-6 yaş arasında başlanır.¦ Gönüllü eğitmenlere yer yok.¦ Aileler de çocuklarla birlikte eğitilir.¦ Her oyuncu kendi becerisine yakın gruplarda çalışır ve maç yapar.Herkesin konuştuğu tezahüratın sırrı...İzlanda'nın galibiyet sonrası futbolcular, teknik heyet ve takımdaki her birey tribünlerle birlikte 'Huh Huh' tezahüratları sosyal medyada büyük yankı buldu. İzlanda taraftarının bu desteğin altında 330 bin kişilik ülkenin geçim kaynağı yatıyor. Tezahüratın, balinalarıyla ünlü olan İzlanda'da balina çağırma sesi ve hareketi olduğunu öğrenildi.Forma satışları patladıİzlanda'nın EURO 2016'daki başarısı hızlı bir şekilde forma satışlarına da yansıdı. Maçlarında formalarıyla tribünleri renklendiren İzlanda formalarının satışında şampiyona sırasında %1800'lük bir artış yaşandı. İzlanda bu alanda Fransa ve İngiltere gibi ülkelere de rakip oldu.

Yorumlar | 0
üye profil