Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Demokrasinin yanındayız'

"Demokrasinin yanındayız"

Türk spor camiası, darbe girişiminin ardından hep birlikte haykırdı.

17.07.2016 03:02

Türkiye Futbol Federasyonu başta olmak üzere, basketbol, voleybol ve diğer branşlardan yüzlerce kişi yaşanan olaylara tepki gösterdi. Kulüpler de hep bir ağızdan, “Darbeye hayır” diyerek duruşlarını ortaya koydu.
Türkiye’nin iki gündür gündemine oturan darbe girişimine spor camiası tek bir ağızdan tepki verdi: Demokrasinin yanındayız.

Türkiye Futbol Federasyonu, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Dün akşam saatlerinde başlayan askeri kalkışmanın, modern bir demokrasiyle yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’nde asla kabul edilemez olduğuna ve Türkiye Cumhuriyeti’nde halkımızın iradesi üstünde bir güç olamayacağına inanıyor, bugünün demokrasiye inanma ve sahip çıkma günü olduğunu tüm benliğimizle haykırıyoruz. Milletimizin  bu önemli günde demokrasiye sahip çıkacağına güveniyor ve bu uğurda mücadele veren tüm kurumlarımıza görevlerinde muvaffakiyetler diliyoruz” denildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu da internet sitesinden darbe girişimine tepki gösterdi. TBF’nin açıklamasında, “Türkiye Basketbol Federasyonu olarak dün akşam saatlerinde başlayan kalkışmanın, modern bir demokrasi anlayışıyla yönetilen Türkiye Cumhuriyeti’nde asla kabul edilemeyeceğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nde halkımızın iradesi üstünde ve dışında hiçbir güç olmayacağına inanıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu da şu mesajı yayınladı: “Dün akşam saatlerinde başlayan kalkışmayı birliğimize, bütünlüğümüze ve demokrasimize karşı yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyor ve lanetliyoruz. Türkiye Voleybol Federasyonu olarak ülkemizin bu zorluğun da üstesinden geleceğine olan inancımız tamdır. Olaylar sırasında şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.”

4 büyükler tek vücut
Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor kulüpleri, darbe girişimini mesajlarıyla lanetledi. Siyah-beyazlı kulübün twitter hesabından paylaşılan mesajda, “Yaşasın  demokrasi, darbeye hayır” ifadesine yer verilirken, sarı-lacivertli kulübün  hesabından, “Demokrasimizin her zaman yanındayız, darbeye hayır” denildi.

Sarı-kırmızılı kulübün sosyal medya hesabından ise “Demokrasinin yanındayız, darbeye hayır” görüşü belirtildi. Trabzonspor da ‘Ülkemiz için nöbetteyiz’ başlığıyla yayınladığı bildiride darbe girişimine tepki gösterdi.

Kulüplere teşekkür
Kulüpler Birliği Vakfı ve Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, darbe girişimine karşılık demokrasiyi savunduklarını vurguladı. Gümüşdağ, Türk futbol ailesinin demokrasi sınavından alnının akıyla çıkacağına inandığını belirterek, “Kulüpler Birliği’ni oluşturan 18 kulübün yönetimine, futbolcusuna, taraftarına, demokrasiye vermiş oldukları destek için şükranlarımızı sunarız. Futbol ailesi bu demokrasi sınavından alnının akıyla çıkacaktır” dedi.

Gala yapıldı, maç ise iptal
Eto’o Vakfı’nın 10. kuruluş yıldönümü nedeniyle Antalya Arena Stadı’nda Afrikalı çocuklara yardım için yapılacak maç iptal edildi.

Maçın galası, Belek Turizm Merkezi’ndeki Regnum Carya Otel’de yapılırken, geceye katılanlar arasında Eden Hazard, Deco, Eric Abidal, Carles Puyol, Michael Essien, David James, Jay Jay Okocha, Stephen Appiah, Kanu, Kolo Toure, Desailly gibi futbol dünyasının eski ve yeni yıldızları ile İtalyan teknik direktör Fabio Capello gibi isimler yer aldı.Salona giriş yapan Eto’o, davetlilere tek tek selamlaşıp, kısa süre sohbet etti. Galadaki bin civarında davetli Eto’o’nun adını taşıyan vakfa 150 dolar bağış yaparak, etkinliğe katıldı.

Maçın organizatörü Kazım Özcan, önceki gece saat 20.45’te oynanması planlanan maçın, Emniyet Müdürlüğü’nün güvenlik sebebiyle yaptığı uyarıya istinaden iptal edildiğini söyledi. Programa göre, gösteri maçında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da forma giyecekti.

Yorumlar | 0
üye profil