Colin Kazım'dan flaş ırkçılık açıklaması: “EURO 2008’den döndükten bir gün sonra Londra’da kelepçelendim"

A Milli Takımımız başta olmak üzere Fenerbahçe, Galatasaray ve Bursaspor formaları giyen Colin Kazım, ırkçılıkla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kariyerine şu sıralar Meksika'nın Pachuca kulübünde devam ettiren Colin Kazım, taraftarların, öğretmenlerin, teknik heyetin, yöneticilerin, polisin ve siyasi sistemin kötü muamelesiyle karşılaştığını ifade etti. İngiliz basınına konuşan Colin Kazım, EURO 2008 dönüşü Londra'da lüks bir araba sürdüğü için kelepçelenip yere yatırıldığını ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 10.06.2020 21:18
Değiştirme Tarihi: 10.06.2020 21:18
Colin Kazım'dan flaş ırkçılık açıklaması: “EURO 2008’den döndükten bir gün sonra Londra’da kelepçelendim'

Dünya, ABD'de polis tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd'un ölümüyle birlikte ırkçılık meselesini yeniden gündemine aldı. ABD'nin birçok noktasında başlayan protestoların tansiyonu ağır ağır düşerken, birçok ülke de yaşananları aktarmaya çalışıyor. Irkçılık tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan isimlerden biri de, Fenerbahçe, Galatasaray, Bursaspor’un  eski milli futbolcusu Colin Kazım Richards oldu. İngiliz basınına açıklamalar yapan Colin Kazım, özellikle EURO 2008 dönüşü İngiltere'de yaşadığı şok edici bir olayı paylaşırken çarpıcı ifadeler kullandı. 

“EURO 2008’den döndükten bir gün sonra Londra’da kelepçelendim ve yüz üstü yere yatırıldım. Ne için? Güzel bir araba sürdüğüm ve tanımlamalara uyduğum için. Bu olay ben tek bir kelime dahi etmeden oldu. Elbette suçlanmadım ya da tutuklanmadım, çünkü yanlış hiçbir şey yapmamıştım” İfadelerini kullanan Colin Kazım Richards, kariyerinin ırkçılığa ve zorbalığa karşı duruş göstermesi nedeniyle etkilendiğini kaydeti. Hayatının her döneminde kötü muameleye maruz kaldığını aktaran Colin Kazım, örnek olarak kulüp taraftarlarını, öğretmenleri, polisi, antrenörleri, yöneticileri ve siyasi sistemleri gösterdi.

“SAÇLARIMIN ŞEKLİ YÜZÜNDEN ARSENAL’DA SÖZLÜ TACİZE UĞRADIM”

Saçlarının şekli nedeniyle Arsenal altyapısında oynadığı dönem ırkçı davranışlara maruz kaldığını ifade eden Colin Kazım, bu durumun haftalarca devam etiğini ve kendisinin bu duruma tepki göstermesi nedeniyle de kulüpten uzaklaştırıldığını kaydetti. Arsenal'in kendisinin o dönem en büyük hayali olduğunu belirten Colin Kazım, bu nedenle kulübü de bırakmak zorunda kaldığını anlattı.