Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Boğaz'da yüzme bayramı

Boğaz'da yüzme bayramı

49 ülkeden 1541 sporcunun katıldığı Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nda Ömer Tara 47 dakika 39 saniyelik derecesiyle birinci sırada tamamladı. Yarışta sporcuların oluşturduğu görüntü İstanbul Boğazı’nın farklı bir renk kattı.

24.07.2016 17:47

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 28’inci kez düzenlenen ‘Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’ ile Boğaz’da birbirinden renkli görüntüler oluştu. 

Asya’dan Avrupa’ya 6,5 km’lik parkurda yapılan geleneksel yarış Kanlıca’dan start aldı, Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son buldu.

Yarışa 49 ülkeden 1541 sporcu katıldı. 217 ‘si Türk olmak üzere 363 kadın yüzücü, 866’sı Türk olmak üzere 1178 erkek yüzücünün Boğaz’da yaşadığı bu eşsiz deneyimde, konuk şampiyon yüzücü Shelley Taylor-Smith de Boğazın bu zorlu parkurunda kulaç attı. 

İSTANBUL BOĞAZ’I DENİZ TRAFİĞİNE KAPANDI
Yarışma nedeniyle 4 saat deniz trafiğine kapanan İstanbul Boğazı’nda yzücülere güvenlik sebebiyle çok sayıda tekne eşlik etti. Kadın ve erkek genel klasman ile yaş aralıklarına göre 12 farklı kategoride düzenlenen bu seneki yarışta, genel klasmanda birinciliği 47 dakika 39 saniye süre ile Ömer Tara elde etti. Engelliler kategorisinde ise birinciliği Uğurcan Özer kazandı.

 Erkekler:                 

1-  Ömer Tara (Türkiye)   (47.39) 

2-  Dimitar Videnov (Bulgaristan)    (49.57)

3-  Arda Kip (Türkiye)   (50.10)

Kadınlar:
1-  Nilay Erkal (Türkiye)      (52. 38)

2-  Deniz Güngöroğlu (Türkiye)      (53. 33)

3- Ekinsu Tezel (Türkiye)      (53. 34)

BOĞAZ 4 SAAT DENİZ TRAFİĞİNE KAPATILDI
Türkiye Milli Olimpiyat komitesi tarafından bu yıl 28. kez düzenlenen “Samsung Boğaziçi Kıtalarası yüzme yarışı” İstanbul Boğazı’nda yapıldı. İstanbul Boğazı 4 saat boyunca deniz trafiğine kapatılırken, güvenlik amacıyla yarışmacılara çok sayıda tekne eşlik etti.

Avusturalya’dan Brezilya’ya, Kazakistan’dan İngiltere’ye olarca ülkeden toplam1541 yüzücünün kulaç attığı yarışta, yarışmacılar Kanlıca İskelesi’nden başlayarak Kuruçeşme’ye uzanan parkuru kat etti. Havadan görüntülediğimiz yarışta sporcular İstanbul Boğazı’na farklı bir renk kattı.

Kanlıca İskelesine, İstanbul Şehir Hatları vapuruyla gelen aralarında Romanya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Rusya, Ukrayna, Kırgızistan, Güney Kore, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Ermenistan, Mısır, Arjantin, İspanya, Brezilya, Yeni Zelandalı sporcularının bulunduğu 10’u bedensel engelli 1541 yüzücü saatler 10.00’u gösterdiğinde vapur düdüğüyle verilen startın ardından boğaza atladı. Akıntının da etkisiyle hızla Kuruçeşme’ye doğru yüzmeye başlayan sporcular boğazın güzelliğine güzellik kattı. Yarışma nedeniyle İstanbul Boğazı 4 saat boyunca deniz trafiğine kapatılırken, güvenlik amacıyla yarışmacılara çok sayıda tekne eşlik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yarışın startını eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve TMOK Başkanı Uğur Erdener'le birlikte verdi.
BAKAN KILIÇ: TÜRKİYE’DE TÜM SPORTİF FAALİYETLER SÜRÜYOR
Kanlıca İskelesi’nden saat 08.30’da start alan ve Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan yarışın açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptı.   

Bakan Kılıç, etkinliğin çok anlamlı bir zaman dilimi içerisinde yapıldığını ve yaklaşık 2 bini aşkın sporcunun 800’ünün yabancı oluşunun önemine vurgu yaparak, “İnşallah güzel bir yarış olacak. Ayrıca buradaki uluslararası katılımı gerçekleştirenler, geçen hafta yaşanan girişimler sonucunda ülkemizde herhangi bir olağanüstü durumun olmadığını ve Türkiye’de her türlü spor faaliyetinin, sosyal faaliyetin gayet normal, rahat ve en iyi şekilde yapıldığını görüyorlar. Bunu anlatacaklar. Dolayısıyla inşallah şanına yaraşır bir yarış olur” dedi.

‘BİR GÜNDE İKİ BÜYÜK SPOR ORGANİZASYONU’
Türkiye’de bir gün içerisinde iki büyük spor organizasyonu olduğunu belirten Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:      

“Bu sabah burada kıtalararası yüzme yarışı, akşam da Edirne’de Kırkpınar finalleri olacak. Bir gün içerisinde 2 büyük spor organizasyonu. Geçen hafta Samsun’da başlayan işitme engelliler şampiyonası ve aynı zamanda 2017 işitme engelliler olimpiyatları için saat başlangıcı. Ondan önceki hafta Trabzon’da cimnastiğin yapılışı ve önümüze doğru devam edeceğimiz yarışmalar. Tabii bu arada futbolda da bazı müsabakalar olacak. Bu yaz Fransa’da Avrupa Şampiyonası yapıldı. O şampiyona Fransa’da olağanüstü halin ilanından sonra yapıldı. Dolayısıyla biz de Türkiye’de bütün çalışmalarımıza aynı şekilde devam ediyoruz. Hiçbir değişiklik yok. Bütün sportif programlar devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren sporcularımız Rio’ya gidecek. Olimpiyatlara katılıp orada Türkiye’yi temsil edecekler. Şu anda son rakamlar 21 branşta katılım sağladık. Bu, branş anlamında Türkiye tarihindeki en yüksek katılımdır. Sporcu sayımızla katılmayı hak eden 110 sporcu ama uluslararası kurallar gereği 103 sporcumuz yarışmalara katılabilecek. Sportif anlamdaki çalışmalarımıza hiçbir şekilde durmadan devam ediyoruz.”      

‘GENÇLİĞİMİZ MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKTI’
TÜRK gencinin ülkesine, geleceğine, devletine, milletine ve milli iradeye sahip çıktığını söyleyen Bakan Kılıç şöyle konuştu  “Bu olayları bir kenara koymuş durumda olduğumuzu düşünüyorum. Milletimiz bunu bir kenara koydu. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın duruşuyla, milletimizden istedikleri çağrıya karşılık verilen cevap ortadadır. Biz şu anda demokrasi nöbetlerimize devam ediyoruz. Bu da bir demokrasi nöbeti. Boğazdaki bu yarış, akşam yapılacak faaliyetler ve devam edecek olan tüm sportif ve sosyal faaliyetler. Bunlarda hiçbir aksaklık olmayacak ama dediğim gibi gençliğimiz geleceğine, ülkesine, milletine, milli iradeye sahip çıktı.”

‘ULUSLARARASI CAMİALAR BİRLİK İÇİNDE OLMALI’
UEFA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Fenerbahçe ile Monaco arasında yapılacak mücadeleye Türk taraftarların alınmayacağının açıklanması yönündeki bir soruya Bakan Kılıç, “ “Bunları değerlendiriyoruz. Son durumun ne olduğunu gördükten sonra bizim de bir değerlendirmemiz olacak. Monaco yönetiminin bir takım garantiler istediğini duyduk. Bir takım cevaplar verdik. O cevapların içerisinde kendilerine şunu da hatırlattık, Fransa 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, olağanüstü halin devamı altında gerçekleştirdi. Paris’in sokaklarında ağır silahlı güvenlik görevlilerinin görev yaptığı bir durumda gerçekleştirildi. Bu tip durumlarda Uluslararası camianın her zaman demokrasiye ve hukuka inanan, herkesin birlik ve beraberlik içerisinde olması gerekir. Bütün uluslararası camiadaki dostlarımıza bunu hatırlatıyorum. Son alınan ve kesinleşen kararlar doğrultusunda bizim de bazı değerlendirmelerimiz olacaktır” şeklinde cevap verdi.

Yorumlar | 0
üye profil