Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Beyoğlu'ndan olimpiyat oyunlarına

Beyoğlu'ndan olimpiyat oyunlarına

Tarihte ilk kez Rio'da boy gösteren Mülteci takımı için özel bir marş bestelendi. İstanbul'da yaşayan ve İstiklal Caddesi'nde sokak müzisyenliği yapan Suriye göçmeninin bestesi, bundan böyle olimpiyatlarda yankılanacak.

17.08.2016 14:19

Onur Dinçer/Skorer Dış Haberler
Olimpiyatlarda boy gösteren Mülteciler Takımı'nın artık kendisine ait bir milli marşı olacak. IOC tarafından hayata geçirilen ve Rio Olimpiyatları'nda yerini alan sığınmacılardan oluşan takımın, olimpiyat bayrağı altında yarışmasına ve kazanmaları halinde, olimpiyat marşının çalınmasına karar verilmişti.

Ancak artık bu uygulamada değişikliğe gidilecek. Suriye'deki savaştan kaçan ve yaşamını İstanbul'da sürdüren müzisyen Moutaz Arian, mültecilerin marşını besteleyen isim oldu. Ülkesinden ayrılmadan önce başkent Şam'da Güzel Sanatlar Fakültesi'nde müzik okuyan Arian, Türkiye'ye gelmesinin ardından yaşamını Beyoğlu'ndaki İstiklal Caddesi'nde sokak çalgıcılığı yaparak sürdürüyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün desteğiyle oluşturulan marş için IOC'ye resmi başvurunun yapıldığı, onayın gelmesinin ardından artık tüm olimpiyatlarda mülteciler için bu marşın kullanılacağı belirtildi.   

Yorumlar | 0
üye profil