Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Besim Tibuk’tan IOC Başkanı’na mektup

Besim Tibuk’tan IOC Başkanı’na mektup

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Tomas Bach’a bir mektup yazan işadamı Besim Tibuk, olimpiyatlar konusunda çarpıcı bir fikir ortaya attı.

19.08.2016 11:50

 İşadamı Besim Tibuk, olimpiyat oyunlarının her seferinde farklı bir yerde yapılması yerine sabit bir “Olimpiyat Çanağı” oluşturulması gerektiğini belirtti. Bu önerisini, ayrıntıların yer aldığı bir mektup ile Uluslararası Olimpiyat (IOC) Komitesi Başkanı Thomas Bach'a ileten Tibuk, mevcut organizasyon modelinin sürdürülebilir olmaktan uzaklaştığını ve giderek daha da etkisizleşebileceğini belirterek; olimpiyat oyunlarının organizasyon yapısının yeni bir anlayışla kurgulanmasının bugün artık bir ihtiyaç haline geldiğinin altını çizdi.

İşte mektupta yer alan o ilginç detay;“Göçmen olimpiyat tesisleri yerine sabit bir olimpiyat çanağı… Sosyal, ekonomik, finansal ve teknolojik olarak daha etkin bir model sunacak olan sabit bir "Olimpiyat Çanağı" kurulmasına dayalı yeni bir model mutlaka tartışmaya açılmalıdır. 2024 oyunlarının bu yeni model üzerinden kurgulanması hedeflenmelidir. Olimpiyat çanağı oluşturulurken merkez Atina, yerleşkelerse ilk aşamada İstanbul, İzmir, Roma, Selanik, Napoli ve İskenderiye olarak düşünülmelidir…”

 

 

 

 

Yorumlar | 0
üye profil