Beşiktaş'tan LÖSEV'in 'Maskemi takarım, farkındalık yaratırım' projesine videolu destek

Yayınlanma Tarihi: 05.11.2019 14:40 | Değiştirme Tarihi: 05.11.2019 14:40

Lösemili Çocuklar Vakfı'nın 'Maskemi takarım, farkındalık yaratırım' projesine destek veren Beşiktaşlı futbolcular maskelerini takarak kamera karşısına geçti.

Lösemili Çocuklar Vakfı'nın başlattığı projeye destek her geçen gün artıyor. LÖSEV'İN başlattığı 'Maskemi takarım, farkındalık yaratırım' projesine son destek Beşiktaş kulübünden geldi.

EN ÇOK İZLENENLER ARASINA GİRDİ

Yaptıkları antrenman sonrası kamera karşısına geçen siyah beyazlı yıldız futbolcular maskelerini takarak destek mesbajı verdi. Beşiktaşlı futbolcuların bu videosu sosyal medyada hemen en çok izlenenler arasına girmeyi başardı.

HER YIL BİNLERCE ÇOCUĞUMUZ LÖSEMİ HASTASI OLUYOR

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır.Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.