Beşiktaş, potada hükmen galibiyet bekliyor

Siyah-beyazlı kulüp, TKBL'de Galatasaray Odeabank'ın yaşadığı forma krizi nedeniyle derbinin normal bekleme süresinden daha geç başlamasına itiraz etti. Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Özköse, "Kurallar ortada, hükmen galibiyet bekliyoruz" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 01.02.2015 15:11
Değiştirme Tarihi: 01.02.2015 15:11
Beşiktaş, potada hükmen galibiyet bekliyor

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özköse,  Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nin (TKBL) 14. haftasında siyah-beyazlı takımın  Galatasaray Odeabank ile yaptığı derbi maçta kurallara uyulmadığı gerekçesiyle  hükmen galibiyet beklediklerini söyledi.

Sarı-kırmızılı takımın yaşadığı forma krizi nedeniyle maçın,  kuralların belirttiğinden daha geç başladığına dikkati çeken Özköse, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, bu konuda Türkiye Basketbol Federasyonu'na gerekli  itirazı yaptıklarını dile getirdi.

İtirazın değerlendirilmesini beklediklerini belirten Hakan Özköse,  "Hükmen galibiyet bekliyoruz. Konuyla ilgili itirazımızı yaptık. Kurallar ortada.  Ancak buna istinaden alınacak karara da saygılıyız" ifadelerini kullandı.

Uluğ: "Müsabaka yönergesinin bize verdiği hakkı kullandık"


Beşiktaş Kulübü Basketbol Direktörü Yiğiter Uluğ ise Türkiye Basketbol  Federasyonu Müsabaka Yönergesi'nin kendilerine verdiği hakkı kullanarak itirazda  bulunduklarını söyledi.

Yönergeye göre ev sahibi takımın açık formayla oynaması gerektiğine  dikkati çeken Uluğ, "Bizim formamız siyah. Galatasaray parçalı üst ve siyah  şortla sahaya çıktı. Şortlar aynı olduğu için hakem 'ben böyle oynatmam' dedi.  İkinci bir alternatif forma bulundurmaları gerekirdi" diye konuştu.

Alternatif formanın salonda bulunmadığını hatırlatan Yiğiter Uluğ,  sözlerini şöyle sürdürdü: "O formalar Florya'dan gelecekti. Saat 15.00'te başlaması gereken  karşılaşma, 15.27'de başladı. Bu durumlarda 15 dakika beklenir, takımlardan biri  hazır değilse maç tatil edilir. Hakem ve teknik komiser, formaların geleceğini  söylediler. Maçı 15 dakika sonra tatil etmediler. Yönetmelikte yazılanlara aykırı  olduğu için itiraz hakkımızı kullandık. Top artık Türkiye Basketbol  Federasyonu'nda olacak. Yönetmeliği mi uygular, teknik komiserin kararını mı  dikkate alır, bilemiyorum."

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda dün oynanan karşılaşmada yaşanan forma  krizi nedeniyle derbi 27 dakika geç başlamış ve Beşiktaş da itirazda bulunmuştu.  Galatasaray Odeabank, TKBL'de sezonun ikinci yarısının ilk hafta maçını 73-50'lik  skorla kazanmıştı.

Hükmen yenilgiyle ilgili madde


Türkiye Basketbol Federasyonu'nun Basketbol Oyun Kuralları'ndaki   "Hükmen yenilgi" başlıklı 20. maddesi şöyle: "Eğer belirlenmiş başlama saatinden 15 dakika sonra bir takım yoksa ya  da oynamaya hazır 5 oyuncuyu sahaya çıkaramıyorsa, eylemleri oyunun oynanmasını  engelliyorsa, baş hakem tarafından uyarılmasına rağmen oynamayı reddediyorsa  oyunu hükmen kaybedecektir."

Maddenin ikinci bölümünde, bu hareketin disiplin cezası da, "Oyun  rakip tarafından kazanılır ve skor 20-0 olarak işlenir. Ayrıca hükmen yenilen  takım sıralamada sıfır puan alır" olarak belirtiliyor. 
İlgili Sayfalar: Spor