"Ben Riva'yı bugünler için aldım"

'Ben Riva'yı bugünler için aldım'
Yayınlanma Tarihi: 14.10.2016 04:48 | Değiştirme Tarihi: 14.10.2016 04:48

Galatasaray Kulübü'nün efsane başkanlarından Selahattin Beyazıt, Milliyet'e özel açıklamalar yaptı.

NEVZAT DİNDAR - RÖPORTAJ
Kulübün kurtuluş projesi olarak görülen Riva arazisini 1971’de 100 bin liraya satın alan Beyazıt o yıllarda uğradığı eleştirileri hatırlattı, “Bana, ‘burada hayvan mı otlatacağız’ demişlerdi. Oysa biz bugünleri düşünerek bu araziyi kulübümüze kazandırdık. İyi ki de almışız” ifadelerini kullandı.
Galatasaray’ın kurtuluşu olarak görülen Riva arazisini 45 yıl önce sarı-kırmızılı kulübe kazandıran ve efsane başkan olarak bilinen Selahattin Beyazıt 22 Ekim’deki tarihi kongre öncesi Başkan Dursun Özbek’e destek verdi.

Riva’yı 1971 yılında 100 bin liraya satın alırken, “Sayın Başkan, Galatasaray’ın parası bu kadar değersiz mi? Burada inek mi otlatacaksınız!” şeklindeki  eleştirilere hedef olan Beyazıt bugün kurtuluş projesinin mimarı kabul ediliyor. Güncel borcu 500 milyon dolar olan Galatasaray’a Riva’yı kazandıran isim olan 85 yaşındaki efsane başkan bugünleri düşenerek kulübe bu araziyi aldığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Selahattin Beyazıt, “Bu proje konusunda çok çok ümityim. Bana ‘burada hayvan mı otlatacağız’ dediler. Oysa biz bugünleri düşünerek bu arsayı kulübümüze kazandırdık. Aldığım zaman da çok kıymetliydi. Bakmayın öyle konuşulduğuna. O zamanki büyüklerimizin yaklaşımı da aynıydı” ifadelerini kullandı.

Başkan Dursun Özbek ve ekibine destek veren Selahattin Beyazıt, 1.5 milyar lirayı da aşan borçtan kurtulmak için Riva’nın değerlendirilmesi projesinin arkasında olduğunu vurguladı. Beyazıt, “Galatasaray’ın kurtuluşu olacaksa bu projeyi desteklerim elbette. Bu araziyi değerlendirip yeni araziler almak gerekiyor. Görüyorum ki Başkan da böyle düşünüyor. Galatasaray’ın bu borç sarmalından kurtulması için Riva’nın değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Riva’daki araziye isminin verilmesinin gündeme getirilmesi konusunda ise Beyazıt, “Hakkımdaki güzel yorumlar ve destekler için teşükkür ederim. Önemli olan Galatasaray’ın durumu. Adım verilmiş, verilmemiş benim için önemli değil. Galatasaray için iyi ki bu araziyi almışız. Geleceğimiz kurtulacaksa ne mutlu bana” diye konuştu.

Beyazıt kimdir?
1931 yılında Doğubayazıt’ta dünyaya geldi. 1976’da gelir vergisi rekortmenleri arasında 3. sırada yer alan Selahattin Beyazıt, Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden biri olarak ünlenmiştir. Galatasaray’da 1969-73 (2 dönem) ve 1975-1979 (1 dönem) yıllarında başkanlık görevi yapmıştır. Bu dönemde futbol takımı 9 kupa (3 Lig, 2 TSYD Kupası, 2 Federasyon Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası) kazanırken, Beyazıt da adını kulüp tarihine altın harflerle yazdırmıştır. Beyazıt, İngiltere’den Brian Birch’ü Teknik Direktör olarak takımın başına getirmiş ve camiaya üst üste 3 yıl şampiyonluk yaşatmıştır.

Selahattin Beyazıt önceki gün yapılan Divan Kurulu’nda Başkan Dursun Özbek’le böyle kucaklaşmıştı.