Aziz Yıldırım'dan bomba açıklamalar!

Kapalıçarşı esnafını ziyaret eden ve "1 milyon üye" projesi için kulübe üyeler kazandıran Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2015 19:10
Değiştirme Tarihi: 09.01.2015 09:14

Kapalıçarşı'da üye olan esnafların tek tek dükkanlarına giden başkan Yıldırım, üyelik formlarını imzaladı ve forma hediye etti. Esnaf ve çarşıda bulunanlar Aziz Yıldırım'a büyük ilgi gösterirken, tezahürat yapıp, başkanla fotoğraf çektirdi. Çarşıda ilgi nedeniyle dar sokaklarda güçlükle dolaşan Yıldırım, esnafla sohbette bulundu.

Yıldırım, Spor Toto Süper Lig'de yayın ihalesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Fenerbahçe bugün havuzdan 35 milyon dolar alıyor. Ancak havuzda olmasa... 2010 yılında 125 milyon dolar verdiler. Bugün de en azından 125-150 milyon dolardır" dedi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, yayın gelirleriyle ilgili olarak, şunları kaydetti:

"Fenerbahçe bugün havuzdan 35 milyon dolar alıyor. Ancak havuzda olmasa... 2010 yılında 125 milyon dolar verdiler. Bugün de en azından 125-150 milyon dolardır. Arada en azından 80 milyon dolar fark var. Bu 80 milyon doları Fenerbahçe'ye ya TFF öder ya devlet öder. Ödemezse havuz bozulur. Mali kriter tutmaz. Hem vergi alacaksın hem her türlü operasyonu yapacaksın. Ben kulüp olarak kanuni olarak bütün şeyleri yerine getireceğim. Sen benim havuz hakkımı gasbedeceksin. Artık öyle oluyor. Ben o hakkımdan faydalanamadığım için bankadan borç alacağım veya vergimi ödeyemeyecek duruma düşeceğim. Beni serbest bırakacaksın, ben istediğim yere televizyon hakkımı satacağım. Oradan gelen gelirle de mali kriteri tamamlayacağım, düzelteceğim."

Stat gelirlerinin de azaldığını kaydeden Yıldırım, "Geçen sene 40 milyona yakın stat geliri vardı, bu sene yok. 32 bin kombine vardı, bu sene 20 bin kombinem var. Yüzde 50 azalma var. 'Nedeni Passolig' diyorlar. O zaman bu kaçan rakam kadar parayı bana bir yer verecek" diye konuştu.

"Havuzdan biz çıkalım, gidelim istediğimiz yerle anlaşma yapalım" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Passolig'den dolayı da zarar varsa benim kayıplarımı karşılasınlar. Ben o zaman devletin her istediğini yapacağım. Vergimizi ödüyoruz, sigorta ödüyoruz ama bankadan alıp ödüyoruz, kulübü borçlandırıyoruz. Yayını serbest bırak bankaya gidip para almayayım, kulübü de iyi idare edeyim. Mali kriterlere uyalım da önümü kesmişsin. UEFA'dan paramı alamıyorum. Federasyona 3 gün önce telefon ettik de 3,6 milyon lira para gönderdiler. Çok şey olduğu zaman Digitürk para ödemiyor diyor. Doğru yanlış bilemiyorum."

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) mali kriterler konusunda yaptığı açıklamaları takip ettiklerini belirten Aziz Yıldırım, "Mali kriterle ilgili açıklama yapan insanlar bana sanki futbolun içinde değil gibi geldi. Mali kriterleri yapabilmek için TFF'nin bütün kulüplerin alacaklarını, kulüplerin ödeme planınına göre ödemesi lazım" ifadelerini kullandı.

"UEFA önce benim paramı ödeyecek"
Aziz Yıldırım, UEFA'dan da alacaklı olduklarını dile getirerek, "UEFA bize ceza veremez. Önce benim paramı ödeyecek" ifadelerini kullandı. UEFA kriterlerinden bahsedildiğini anlatan Yıldırım, UEFA'nın Fenerbahçe Kulübü'ne borcu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kulüplerin UEFA'da hep borcu yok, alacağı da var. UEFA'dan 1,5 yıldır Şampiyonlar Ligi'ne katılımdan dolayı alacağımız olan 2 milyon 100 bin avroyu alamadık, alamıyoruz. UEFA bize ceza veremez. UEFA önce benim paramı ödeyecek. UEFA'ya Roberto Carlos konusunda müracaat ediyorum. Anlaşma yapıyorum, giderken 'ben 1 milyon dolar Fenerbahçe'ye para ödeyeceğim, bunun karşılığında bonservisimi alıp gideceğim' diyor. UEFA bizim lehimize karar veriyor, sonra kararı durduruyor. Hiçbir işlem yapmıyor, bekliyor. Benim UEFA'dan alacaklarım var. Önce UEFA kriterlere uyacak. Herkes UEFA kuralı, TFF kuralı diyor. Kural yok kardeşim, kuralı olabilmesi için önce bunların kulüplerin alacağını ödemesi lazım."

Tribünlerin boş kalması
Aziz Yıldırım, televizyonlarda hemen hemen her akşam maç olduğunu, taraftarların evinde oturup, maçları seyretmeyi tercih ettiğini ve maça gelmediğini anlattı. Taraftarların tribüne neden gelmediğinin incelenmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, "Tribünde 'uyuşturucu kullanılıyor, kötü tezahürat var, hanımlarımızın, çocuklarımızın yanında küfür ediliyor. Onun için gelmiyoruz' diyor. Bir kısmı 'passolig'den' diyor. Neden insanlar statlardan kaçıyor, bunları incelemek lazım" şeklinde konuştu.

"İlk yarıyı lider bitirmemiz normal"
Aziz Yıldırım, daha önce söylediği "İlk yarıyı lider bitireceğiz" sözünün gerçekleşmesiyle ilgili olarak da "İlk yarıyı lider bitirmemiz normal. Eskişehirspor ve Akhisar Belediyespor maçlarında Fenerbahçe beklemediğimiz puan kaybetti. Beşiktaş maçı 3 neticeliydi, orada da yendik. En azından 4-5 puan daha fazla alabilirdik. İkinci yarı belli olmaz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, forvet transferiyle ilgili soru üzerine, "Bakacağız ama illa transfer yapacağız diye bir şey yok. İsmail Kartal, 'Sow'un durumundan dolayı olabilir' dedi. Kendisi de bakıyor" dedi.

"Emenike gidemez"
Emenike'nin takımdan ayrılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldırım, "Menajerini aradım 'Herhangi bir şey var mı?' dedim. İngiltere'den bir tane menajerlik firması aramış bunları, 'satmak istiyorsanız şey yapalım' demişler. Onlar 'hayır' demiş. Tottenham mıdır nedir onu söylemişler. Öyle bir şey yok, bizde oyuncumuz devam edecek. Emenike burada, bir yere gitmiyor, gidemez" ifadelerini kullandı.

Aziz Yıldırım, "Diego'dan mutlu musunuz?" sorusu üzerine "Her transfer hemen verimli olacak diye bir şey yok. Onun için zaman lazım. Nobre gelmişti hemen uyum sağladı. Diego belli bir zaman istiyor. İkinci devre bize faydalı olacak. Eksik yerimiz orasıydı bir tek oraya transfer yaptık. Yine aynı şeyi yapacağız. Transfer yaparsak bir tane yaparız, lazım olan yere" diye konuştu.

Aziz Yıldırım, Erkan Zengin'in transferiyle ilgili de Eskişehirspor'a tekliflerini ilettiklerini belirterek, "Bize geldiler, bu bedelle serbest kalabileceğini ifade ettiler. Mahmut Uslu da kulüp başkanlarını aradı. O da 'düşünmemiz lazım' dedi. Biz de başka teklif yapmadık. Bugün için durum bu" dedi.

Basın mensuplarının ısrarlı transfer soruları ve ikinci yarıda kadronun yeterli olup olmayacağı sorusuna ise Aziz Yıldırım, espirili bir şekilde "10 tane oyuncu alacağız." cevabı verdi.

"17 senedir kimseye jübile yapmamışım"
Bir gazetecinin, "Alex'e jübile yapma konusunda bir yumuşama olduğu konuşuluyor, doğru mu?" sorusu üzerine Yıldırım, "1998 yılında başkan oldum, o günden bugüne hiçbir oyuncuya jübile yaptım mı? Yok. Benim jübileyle ilgili düşüncem başka. 17 senedir hiçbir kimseye jübile yapmamışım" yanıtını verdi.

Başkan Aziz Yıldırım, "Hedef 1 Milyon Üye" projesinin iyi gittiğini belirterek, "Ligdeki bütün kulüplerin de üyelerini artırarak, hem ekonomik anlamda belli bir noktaya getirmesi hem kulübe sahip olma çizgisine gelmeleri lazım. Aksi halde kulüpler bugünkü durumdan daha zor durumda olacaklar" diye konuştu.

Zaman zaman espriler yapan ve neşeli olduğu gözlenen Aziz Yıldırım, "Başkanım yoruldunuz mu?" sorusu üzerine, "Hayır yorulmadım, daha aktif ayaktayım. Rahat olun, ben çoğunuzu gönderirim" dedi.

Aziz Yıldırım, genç oyuncularla çıktıkları maçlarda yenildikleri zaman eleştirildiklerini anlatarak, "Genç oyuncuları 'oynatalım, kazanalım' diyorum. Ancak genç oyuncular sahaya çıktıkları zaman Fenerbahçe'de oynayacak görüntü vermiyor. O zaman oyuncular da antrenör de rahatsız oluyor. O genç oyuncular çıkıp, çok gol yediğinde eleştiriler başlıyor. Gençlerin bu şekilde kazanılma şansı yok" şeklinde konuştu.

Yıldırım, 13 Ocak'ta mahkemesi olduğunu hatırlatarak, yabancı kuralı konusunda mahkemeden sonra basın toplantısı yapacaklarını söyledi.

Kızdıran soru
Bu arada, ziyaret sırasında Genç Fenerbahçeliler grubundan olduğunu vurgulayan bir taraftarın bilet almadıklarını belirtmesi üzerine "Genç Fenerbahçe yok, Fenerbahçe var" diyerek tepki gösteren Aziz Yıldırım, diğer tribünlere gidebileceklerini söyledi. Taraftarın "O zaman kavga çıkar" demesi üzerine Yıldırım, "Kavga çıkmayacak, gideceksiniz efendi gibi oturacaksınız orada" diye karşılık verdi.