Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Aziz Yıldırım'a 8 ay hak mahrumiyeti cezası!

Aziz Yıldırım'a 8 ay hak mahrumiyeti cezası!

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a 8 ay hak mahrumiyeti cezası verdi.

13.07.2016 14:47

Galatasaray ile 26 Mayıs tarihinde oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçının devre arasında hakem soyunma odası koridoruna inerek sportmenliğe aykırı davranışlarda bulunduğu hakem ve temsilci tarafından rapor edilen Aziz Yıldırım, karşılaşma sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle de ekstra ceza aldı. Fenerbahçe Başkanı 12 Mart 2017’ye kadar maç izleyemeyecek.
Futbol Federasyonu Profesyonel Disiplin Kurulu; Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a 8 ay hak mahrumiyeti ve 140 bin lira para cezası verdi.

Galatasaray ile 26 Mayıs tarihinde oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçının devre arasında hakem soyunma odası koridoruna inerek sportmenliğe aykırı davranışlarda bulunduğu hakem ve temsilci tarafından rapor edilen Yıldırım, maçtan sonra medya yoluyla yaptığı açıklamalar nedeniyle de ekstra ceza aldı.

İtiraz edecek
Talimatın “Hakem soyunma odası ve koridorunun güvenliği” başlıklı 39. maddesini ihlal ettiğine kanaat getirilen Fenerbahçe başkanı bu eyleminden dolayı 6 ay hak mahrumiyeti cezasına çarptırılırken, talimatın “Sportmenliğe aykırı açıklamalar” başlıklı 38. maddesine göre de maçtan sonra yaptığı açıklamalar kapsamında 2 ay daha ceza aldı. Böylece başkanın toplam cezası 8 aya yükseldi.

Federasyon Hukuk Müşavirliği tarafından 28 Mayıs günü temsilci raporları ve televizyon görüntüleri dikkate alınarak PFDK’ya “tedbirli” olarak sevk edilen Aziz Yıldırım, talimatın 97. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “İki sezon arasında geçen dönemler, hak mahrumiyeti cezalarının infazında hesaba katılmaz” hükmü gereği cezasını 19 Ağustos tarihinden itibaren çekmeye başlayacak.

Tahkim Kurulu’na itirazda bulunacak olan Yıldırım’ın cezasında herhangi bir indirim gerçekleşmez ise Fenerbahçe başkanı 12 Mart 2017’ye kadar maçları tribünden izleyemeyecek. Fenerbahçe Kulübü ise Tahkim’e yapacağı itirazda, raporların çeliştiği ve hakem ile temsilcilerin raporlarında “sportmenliğe aykırı” eylemle ilgili farklı ifadeler kullanıldığını ileri sürecek.

Para cezası da var
Disiplin kurulu ayrıca aynı maçta taraftarının neden olduğu saha olayları nedeniyle 75, yayıncı kuruluşun maç öncesi soyunma odasından görüntü alması engellendiği için 15 ve takımın kupa törenine katılımı sağlanmadığı gerekçesiyle 100 olmak üzere, toplamda sarı-lacivertli kulübe 190 bin lira para cezası kesilmesini öngördü.

Ne demişti?
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım final maçının devre arasında protokol tribününde bulunan ve spor savcısı olduğu belirtilen bir kişi ve hakim olduğu öğrenilen diğer şahısla da tartışmıştı. Daha sonra hakem Mete Kalkavan’ı yönetimi nedeniyle eleştirmek üzere hakem soyunma odası koridoruna inerek kendisiyle diyaloga girmiş ve bu eylemleri temsilciler tarafından rapor edilmişti.

Yıldırım maçın bitiminde basın mensuplarıyla konuşurken de, “Devre arasında aşağı inip hakeme kötü maç söylediğini yüzüne söyledim” şeklinde konuşmuştu. PFDK ise Başkan Aziz Yıldırım’ın daha ağır ifadeler kullandığını temsilci raporlarıyla tespit ederek, alt sınır olan 6 ay hak mahrumiyeti cezasını uyguladı.

Galatasaray’a ceza
PFDK Galatasaray Kulübü’ne de kupa finalinde çıkan olaylar nedeniyle 150, kötü ve çirkin tezahürat nedeniyle 2 bin 500 ve takım halinde sportmenliğe aykırı hareket gerekçesiyle de 9 bin olmak üzere toplam 161 bin 500 lira para cezası kesti.

Yorumlar | 0
üye profil