Aykut Kocaman: “Türkiye'nin Leicester City'si olmamız..."

Aykut Kocaman, Fenerbahçe'nin ilk maçta aldığı 3-0'lık skor üstünlüğü ile ilk maçta turu atladığını söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2016 23:05
Değiştirme Tarihi: 06.05.2016 08:30
Aykut Kocaman: “Türkiye'nin Leicester City'si olmamız...'

Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Ziraat Türkiye Kupası'nda oynanan Fenerbahçe maçının ardından açıklamalarda bulundu.

 

 

Aykut Kocaman'ın maç sonu yayıncı kuruluşa yaptığı ilk açıklamalar şöyle:

 

"Fenerbahçe turu ilk maçta geçmişti"

 

"Maçtan önce durum çok netti. İlk maçta aldığımız skor tura etki etmişti. Bugünkü amacımız oyunumuzu geliştirmek ve kuvvetli bir takım karşısında oyunumuzu test etmekti. Fenerbahçe zaten turu ilk maçta geçmişti. Tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum."

 

"Fenerbahçe beceri açısından daha öndeydi"

 

"İki maçta da aynı sayıda atak üretmişiz. Gol yapma becerisi olarak Fenerbahçe bizden daha üstün oldu. Daha fazla fırsat elde etmemize rağmen Fenerbahçe beceri açısından daha öndeydi. Bu veriler ileride bizim için değerli olacak."

 

"Türkiye'nin Leicester City'si olmamız zor"

 

"İleride Türkiye'nin Leicester City'si olmamız zor. Orantısal ve matematiksel olarak bunu yapmamız zor. Bursaspor bunu başardı ama Bursa zaten Leicester değildi. Leicester'ın Türkiye'deki çapından daha geniş çapı vardı. Birden bu kadar zıplamak iyi değil. Temeli sağlam kurarak gelmek daha mantıklı Konya gibi büyük bir şehir için. Önce kuvvetli bir takım halini oluşturmak, sonradan olabilir mi olamaz mı düşüncesine girmek daha mantıklı. Kuvvetli bir takıma doğru gidiyoruz. İleriye daha umutlu bakıyoruz."

 

Aykut Kocaman'ın basın toplantısındaki açıklamaları ise şöyle:

 

Torku Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe karşısında turu ilk maçta kaybettiklerini söyledi. Ülker Stadı'nda Fenerbahçe'ye 3-0'ın rövanşında 2-0 yenilerek elendikleri yarı final maçından sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Kocaman, "Tur ilk maçta çözülmüştü. Bugünkü arayışımız kuvvetli bir takım karşısında kendi oyunumuzun kontrol yeteneğimizi öne çıkartmak, bu arada golü atarak maça tutunmaktı. İki maça bakarsak Fenerbahçe'den daha fazla pozisyon bulduk ama gol atma becerisi olan taraf turu sahiplendi." ifadelerini kullandı.

 

"En az motive kaybına uğrayacak takım biziz"

 

Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi'ne katılmayı garantileyen takımının Spor Toto Süper Lig'de son 3 haftada fazla bir motivasyon sorunu yaşamayacağını dile getirdi. Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesini belirleyecek maçlardan birini son hafta Beşiktaş'la kendilerinin oynayacağı hatırlatılması üzerine Kocaman, "Motivasyon endişe olabilir ama bununla beraber belki bu pozisyondaki bütün takımlar içinde en az motive kaybına uğrayacak oyuncu grubu bizde. Turu kaybettiğimiz belliydi ama bu maçın da sonuna kadar aynı ciddiyetle oynadık. Ligin son dakikasına kadar aynı ciddiyetle oynayacağız." diye konuştu.

 

Avrupa kupalarına katılmaları hakkında

 

Aykut Kocaman, ligi 3. sırada bitirmeleri durumunda UEFA Avrupa Ligi gruplarına direkt katılacaklarını ve bunun güzel bir duygu olduğunu aktardı. Kalan haftalarda büyük bir aksilik olmazsa sezonu 3. tamamlayacaklarını belirten Kocaman, gelecek sezonla ilgili bir soru üzerine şunları kaydetti:

 

"3. olmamamız için bütün maçlarımızı kaybedip rakibimizin de bütün maçlarını kazanması gerekiyor. Bu az bir ihtimal. Gruplara direkt giderek, ön eleme maçları oynamadan ve ligi de kaybetmeden bunu elde etme şansı bulduk. Bu bizim için çok değerli. Umarım benim farkında olduğum şeyin kulüp olarak hepimizi farkındayızdır. Bütçeleri artık artırmaktan ziyade bütçeleri doğru kullanmak daha mantıklı. Bir anda pek çok oyuncuyu bünyeye katıp var olan değerleri değiştirmek pek sağlıklı, mantıklı değil. Eğer olursak, var olan takıma küçük bir iki dokunuşla aynı oyun sertliğini sürdürüp, bireysellikten uzak kolektif olarak gitmeye çalışacağız. Yavaş yavaş gitmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Tersi davranışlar büyük hüsranlarla karşılaştı. Oyuncu alışı umutları artırıyor ve bunlar karşılanamayınca çöküntüye gidiliyor. Anadolu olarak bunu iyi analiz etmeliyiz. Tecrübem umarım buna yeter."

Etiketler: aykut kocaman