Alves'ten İspanya'ya ırkçılık suçlaması

Barcelona'da oynayan Brezilyalı futbolcu Dani Alves, İspanya'da ırkçılık olduğunu iddia etti.

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2014 10:55
Değiştirme Tarihi: 30.04.2014 11:06
Alves'ten İspanya'ya ırkçılık suçlaması

İspanya 1. Futbol Ligi'nde (La Liga) pazar günü oynanan  Villarreal-Barcelona maçında tribünden kendisine atılan muzla ırkçı bir hakarete  maruz kalan Barcelonalı Dani Alves, İspanya'da ırkçılık olduğunu öne sürdü.

Brezilya'nın Globo radyosuna konuşan Alves, İspanya'da yabancılara  karşı çok fazla ırkçılık yapıldığını savunarak, "Ülke olarak kendilerine  'dünyanın en iyisi' diyorlar ama bazı şeylerde gerideler. FIFA'nın kendisi bu tip  şeylere daha fazla dikkat göstermeli" diye konuştu. Atılan muzu yerden alıp yiyerek spor çevresinden takdir alan Alves,  "İnanılmaz bir şey oldu. Sonucu düşünülmeden yapılan bir hareketti. Dünya buna  destek verdi ve bu şekilde devam etmek gerek" dedi.

Alves ayrıca, kimliği tespit edilen ve Villarreal Kulübü tarafından  üyeliği iptal edilip, El Madrigal stadına girmesi ömür boyu yasaklanan taraftarla  ilgili ise "Layık olduğu utancı yaşaması için fotoğrafının internete konulması  gerekir ve konulmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada Villarreal Kulübü Başkanı Fernando Roig de söz konusu olaydan  dolayı taraftarların genelinin suçlanmasından rahatsız olduklarını dile  getirerek, "Bireysel bir olaydan dolayı bir taraftar topluluğu ırkçılıkla suçlanamaz. Biz kulüp olarak kimliğini tespit edip, gerekli cezayı verdik. Bundan sonrası polisin ve yargının işidir" ifadesini kullandı.