Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Advocaat'ın şifresi: Güzel futbol değil, sonuç önemli!

Advocaat'ın şifresi: Güzel futbol değil, sonuç önemli!

Fenerbahçe'de 79. teknik direktör olarak çalışmaya başlayacak olan Dick Advocaat hakkında bilgi almak üzere Hollanda'ya uzandık. Voetbal editörü Süleyman Öztürk, sorularımızı cevapladı...

15.08.2016 17:36

Fenerbahçe'de 79. teknik direktör olarak çalışmaya başlayacak olan Dick Advocaat hakkında bilgi almak üzere Hollanda'ya uzandık. Voetbal editörü Süleyman Öztürk, sorularımızı cevapladı...

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Hollandalı Dick Advocaat oldu. 68 yaşındaki tecrübeli çalıştırıcı hakkında bilgi almak üzere biz de Hollanda'nın en ünlü spor dergilerinden Voetbal'ın Türk editörü Süleyman Öztürk'ün kapısını çaldık.

Öztürk, Advocaat hakkında bilinmeyenleri anlatırken, onun Fenerbahçe'de neler yapabileceğine dair de sinyaller verdi. İşte o görüşler...

"BİZ ONA 'KÜÇÜK GENERAL' DERİZ"
Advocaat doğuştan 'kazanan'dır. Hollanda'da 'Küçük General' olarak bilinir. Oldukça duygusaldır ve oyuncularından varlarını yoklarını ortaya koymalarını ister. Kompakt futbol oynatmayı sever. Van Gaal gibi değildir. Onun için birinci sırada kazanmak gelir, eğlendirmek değil.

"EĞER FUTBOLCULAR ONU DİNLERSE..."
Eğer futbolcular onun fikirlerini dinler ve anlamaya çalışırsa başarılı olacaktır. Dünya futbolunu iyi bilen, oldukça tecrübeli bir futbol adamı. Geçen sene kısa bir dönem Feyenoord'da Giovanni van Bronckhorst'a danışmanlık yaptı. O geldiğinde takım zor zamanlar geçiriyordu. 7 maç üst üste kaybetmişlerdi. Olayların perde arkasına bakmak istedi. Ama futbolcular karşılarında güçlü bir karakter olduğunu hemen anladılar. Hiçbir şeyi gözden kaçırmıyordu. Daha sonra Feyenoord hiçbir maçını kaybetmedi. Resmi olarak teknik direktör değildi ama herkes onun varlığını hissediyordu. Küçük kalp, büyük adam.

"TÜRKİYE'YE GİDİYOR ÇÜNKÜ..."
Geçmiş dönemlerde medyayı düşman olarak görüyordu. Çünkü eleştiriler ile başa çıkaramıyordu. Ancak şimdi hem yaşı, hem başarıları hem de Rusya'da kazandığı para ile daha rahatlamış görünüyor. Şimdi Türkiye'ye gidiyor çünkü oyunun dışına kalamıyor. Futbolu çok seviyor.

"VAN PERSIE'Yİ MUTLAKA KULLANIR"
Van Persie ile daha önce hiç çalışmadılar. Advocaat Hollanda Milli Takımı'nı son olarak çalıştırdığı zaman Van Persie henüz milli oyuncu değildi. Geçen yıl Danny Blind'in yardımcısı oldu ama Van Persie takıma çağırılmadı. Onu tabii ki yakından tanıyor. Eğer Van Persie fiziksel olarak hazırsa eminim Advocaat onu kullanacaktır.

EN ÖNEMLİ ŞEY: SONUÇ
Onun için sonuç en önemli şeydir. Hızlıca takımı tanıyacak ve yenilmez bir sistem kuracaktır. Hollanda'da insanlar onun yeterince göze hoş gelen futbol oynatmadığını söylüyordu. Ancak sonuçlar bu eleştirileri unutturdu. Şu anda Hiddink ve Van Gaal gibi en büyük hocalar arasında gösteriliyor.

Serkan Akkoyun / Sabah.com.tr Spor

Yorumlar | 0
üye profil