Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
5 senede bir Riva yiyoruz

5 senede bir Riva yiyoruz

“Senede 120 milyon TL faiz ödüyoruz. Riva ve Florya arazileri için Emlak Konut ile proje geliştirdik. Benden sonraki başkana önü açık bir Galatasaray bırakmak istiyorum.”

14.07.2016 02:06

“Senede 120 milyon TL faiz ödüyoruz. Riva ve Florya arazileri için Emlak Konut ile proje geliştirdik. Benden sonraki başkana önü açık bir Galatasaray bırakmak istiyorum.”

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Benden sonraki yönetime çözümü ve kaynakları hazır önü açık bir Galatasaray bırakmak istiyorum" dedi ve Divan Kurulu üyelerini Riva ve Florya arazileri için projelerini açıkladı. Galatasaray'ın yüksek borç seviyesinde olduğunu ifade eden başkan Özbek, "Yaklaşık 1.5 milyara kadar ulaşmış borcumuzun tasviyesi geleceğe zarar vermemesi için çalışıyorum. Senede 120 milyon TL faiz ödüyoruz. Her 5 senede bir Riva'yı yiyoruz. Bu borç yükü artık taşınamaz hale gelmiştir. Düşünün her sene 120 milyon TL faiz ödeyen bir firma hayatını devam ettirebilir mi?" ifadelerini kullandı.40 YIL ÖNCE ALINAN RİVA'DA NE YAPTIK!Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, geçtiğimiz haftalarda Emlak Konut'la bir proje geliştirme protokolü yaptıklarını da belirterek, "29 Haziran'da TOKİ ile proje geliştirme anlaşması yaptık. Bildiğiniz gibi bizim m2'si en büyük olan Riva'daki yaklaşık 1 milyon m2'nin üzerinde olan konut imarlı arsamız. 1976'da Riva'daki arsa alınmış, aradan 40 sene geçmiş. 2.300 dolardan m2'sini satarsak. 2.2 milyar TL hasılat ortaya çıkıyor. Takribi maliyet bin dolar, 330 bin m2'yi 957 milyon TL'lik maliyet çıkıyor. Hasılat payından düştüğümüzde 1.2 milyar TL'lik geliştirme payı çıkıyor. Bu karı nasıl böleceğiz bunu görüşüyoruz. Pazarlıklar yapıldı. 80'e 20 olarak paylaşımında mutabık kaldık. 1 milyar TL olarak Galatasaray'a gelecek kar vardır. Riva'nın 4-5 seneye yayılacağını ve biteceğini düşünüyorum" diye konuştu.FLORYA'DA 330 MİLYON DOLAR!Özbek, Florya tesisleri arazisi için ise şöyle konuştu: "Florya'daki Metin Oktay Tesisleri altyapı ve A takımımız için yeterli değil. Tesisi Riva'ya taşımak için proje geliştiriyoruz. Proje ile kapalı alan kullanımı 240 bin m2'den 330 bin m2'ye çıkardık. Emlak Konut ile yaptığımız protokol bir proje geliştirmesi ve projeden elde edilecek hasılatın paylaşılmasıdır. 330 bin m2 üzerinden hesaplarsak 2 bin 300 dolardan m2'si satılsa 2,5 milyar dolar hasılat çıkıyor. İnşaat maliyeti 357 milyon TL maliyet çıkıyor. Hasılat payından düşülse eğer Emlak Konut ile aramızdaki paylaşım oranımız yüzde 80'e 20 olacak. Burada bizim payımıza minimum 330 milyon dolar gelir kalacak. Bu proje eğer geç kalmaz ise 4-5 yılda bitebilir."

Yorumlar | 0
üye profil