Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yeni BlackBerry 10 İle Tanışın

Yeni BlackBerry 10 İle Tanışın

Nokia ile birlikte akıllı telefon pazarının koltuğu sallantıda olan firmalarından RIM, bir yenilenme sürecine giriyor. Daha önce BlackBerry 10 işletim sistemini duyuran firma, bu işletim sistemine dair ilk detayları gösterdi.

03.05.2012 11:04

Nokia ile birlikte akıllı telefon pazarının koltuğu sallantıda olan firmalarından RIM, bir yenilenme sürecine giriyor. Daha önce BlackBerry 10 işletim sistemini duyuran firma, bu işletim sistemine dair ilk detayları gösterdi. BlackBerry 10, hem yepyeni bir işletim sistemi hem de daha farklı cihazlara olanak verecek bir eko sistem. Bu sebeple de BlackBerry 10 modelleri, güncellenen BlackBerry modellerinden çok daha farklı olacak. Yani aslında BlackBerry 10, BlackBerry 7’nin devamı değil. QNX üzerine inşa edildiğinden PlayBook OS ile benzerlikler taşıyor. BlackBerry 10 ile birlikte arayüz tamamıyla değişiyor ve dokunmatik ekranlarla daha uyumlu hale geliyor. Aramalara cevap verme, uygulama geçişleri, menü yapısı ve klavye tümüyle dokunmatik ekran uyumu üzerine kurulmuş. Fakat RIM, fiziksel klavyeli BlackBerry 10 modelleri de olacağını belirtiyor.RIM’in BlackBerry 10 geliştiricileri için hazırladığı referans telefon ise gelecek modellere dair ipuçları sunuyor olabilir. Çok daha büyük bir ekran ile donatılan bu telefon, HDMI portuna ve 1GB RAM belleğe sahip. Fakat işlemci bilgileri açıklanmış değil. Bu sebeple yeni işletim sisteminin çoklu çekirdekli işlemcileri destek verip vermeyeceği bilinmiyor. BlackBerry 10 cihazının özellikleri şöyle; 4.2 1288 x 768 piksel çözünürlük, 16GB depolama, 1GB RAM, HDMI, microSD kart girişi ve 3.5mm kulaklık girişi.

 

Yapılan açıklamaya göre BlackBerry 10, tam çoklu işlem desteği sunuyor. Yani siz bir başka uygulama kullanırken arka tarafta diğer uygulamanın tüm işlevleri devam ediyor. Ayrıca firma, mobil oyun konusunda da artık daha iddialı olacağını belirtiyor. İlk BlackBerry 10 modellerinin bu yıl içerisinde gelmesi beklenmiyor. BlackBerry’nin yeni yüzünü ancak 2013’te görebileceğiz.BlackBerry Bold 9790 İnceleme
Yorumlar | 0
üye profil