Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Türkiye Ne Kadar Akıllandı?

Türkiye Ne Kadar Akıllandı?

Bundan birkaç sene önceye kadar akıllı telefonun ne işe yaradığını bilmeyen kullanıcıların bugün ellerinde iPhone 5 veya Samsung Galaxy S III görmek oldukça ilginç.

29.01.2013 10:08

Bundan birkaç sene önceye kadar akıllı telefonun ne işe yaradığını bilmeyen kullanıcıların bugün ellerinde iPhone 5 veya Samsung Galaxy S III görmek oldukça ilginç. İnternet kullanımında lider pozisyonda olan Türkiye birçok firmanın iştahını kabartıyor. Geçtiğimiz günlerde global mobil tüketici elektroniği raporunu yayınlayan Deloitte bilinmeyen gerçeklere dikkatimizi çekmeyi başardı.Son yıllarda kullanım oranı artan akıllı telefonların dünya da 2013 yılında kaç adet satılmasının beklendiğini biliyor musunuz? Duyunca çok şaşıracaksanız, çünkü ben 800 milyonun üzerinde akıllı telefon satılmasını beklendiğini duyunca oldukça şaşırdım. Deloitte’ın raporunda yayınladığı rakamlardan il şaşırdığım bu değil tabi ki. Raporun ayırıntılarına baktığımızda Türkiye ile ilgili ince detaylar da ortaya çıkıyor. Raporda, gelişmiş ülkelerde internete bağlanmak için akıllı telefon kullanım oranı %79 iken, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında Türkiye %91 kullanım oranıyla ilk sırada yer alıyor. Listede Türkiye’nin yanı sıra Hırvatistan, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkeler bulunuyor.

Mobil şebekelerde veri hızının artmasıyla birlikte 2013 yılında telefonların, internet erişiminde en tercih edilen cihaz olarak bilgisayarları geçeceği ve akıllı telefonların kullanım nedenleri arasında internet erişiminin ses hizmetleri kadar önemli bir yer teşkil ettiği ifade ediliyor. Tabii ki internet kullanımının akıllı telefonlara kaymasının sebeplerinden bir tanesi de ekranların büyümesi. Samsung’un Galaxy Note akıllı telefonuyla başlayan bu devrim birçok kullanıcının büyük ekran deneyimi tatmasına ve vazgeçememesine neden oldu.   Note ile 5.3 inç bir ekran sunan Samsung Note 2 ile kullanıcılara 5.5 inçlik bir ekran sundu ve bu iki akıllı telefonda oldukça beğenildi. Hemen belirtmemizde fayda var. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen CES 2013 fuarında Sony Xperia Z modelini tanıttı. 5 inç ekranıyla kullanıcıların beğenisine sunulan telefon bu tarz ekranlarında 2013 yılında oldukça popüler olacağının sinyallerini verdi. Analistlerin verilerine göre 2013 yılı içerinde 5 inç ekrana sahip olacak en az 20 akıllı telefon kullanıcıların beğenisine sunulacak. Bu durum akıllı telefonlar üzerinden internet kullanımını da olumlu etkileyecek nedenler arasında yer alıyor. akıllı telefonTablet kullanımı 4 yılda 2 kat artacak Akıllı telefonlardan söz edince Tabletlere değinmeden olmaz. Tablet, piyasalara girdiği andan itibaren satışlarını katlayarak sürdürüyor ve mobil cihazlar arasında ilk bir milyon adedi en hızlı satılan ürün özelliğini taşıyor. Günümüzde ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş olan ülkelerde tablet kullanım veya erişime sahip olma oranı %15 iken; Brezilya, Güney Afrika, Meksika gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran %19 olarak karşımıza çıkıyor. Gelişmekte olan bu kategori içinde bulunan Türkiye’de tablet kullanım oranı ise %13.Bu değer muhtemelen 2013 yılında olumlu şekilde değişecek. Tablet bilgisayarla dizüstü bilgisayarların satış rakamlarından çalsa da sektörü olumlu etkileyecek ürünler arasında yer alıyor. Rapora göre akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı, genellikle genç nüfus arasında yaygın. Dünyada en fazla akıllı telefon 18-24 yaş aralığı arasında mevcutken; tablet kullanımının en yaygın olduğu yaş aralıkları ise 18 – 24 ve 25 – 34 olarak karşımıza çıkıyor.Türkiye’de ise 25-34 yaş grubu %50 sahip olma oranı ile akıllı telefon yoğunluğunun en fazla olduğu kesim. Görmüş olduğunuz gibi mobil sektör beklentilerden fazla büyümeye meyilli, iş yaşamında da bu alanda faaliyet gösteren firmaların önümüzdeki günlerde hızlıca büyüdüğüne şahit olacağız. Gelecek planlarınızı yaparken mobil cihaz ve buna bağlı etkenlerin önemini bir daha düşünmenizi tavsiye ediyorum. Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil