Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Trafik Kazalarına Bu Teknolojiler Dur Diyecek

Trafik Kazalarına Bu Teknolojiler Dur Diyecek

Volvo, üzerinde çalıştığı 3 yeni teknoloji ile trafik kazalarında ölüm oranını sıfıra indirmeyi amaçlıyor.

12.07.2012 09:31

Volvo, üzerinde çalıştığı 3 yeni teknoloji ile trafik kazalarında ölüm oranını sıfıra indirmeyi amaçlıyor.İskandinav otomobil üreticisi Volvo, lüks ve spor modeller üretiyor olsa da firmanın asıl ünlü olduğu konu güvenlik.Yıllardır çarpışma testlerine çok ciddi yatırımlar yapan Volvo, araç için güvenlik ve çarpışma önleme sistemlerinde büyük ilerleme kaydetti. Ancak firma her zaman bu teknolojilerin daha da ileri gidebileceğini düşünüyor ve çalışmalarına devam ediyor.

2020 yılında kazalardaki sürücü ölümlerini “0”a indirmeyi amaçlayan Volvo, bu hedefe ulaşmak için mevcut teknolojilere eşlik edecek yeni teknolojilerini duyurdu.Sürücülerin %30’unun direksiyon başındayken başka işlerle uğraştığı yönündeki veriyi temel alan Volvo, bu sebeple aracı kazalara karşı daha “uyanık” hale getirmek için çalışıyor.Volvo’nun geliştirdiği ilk teknoloji Otonom Sürüş Desteği adını taşıyor ve bir dizi kamera/sensör yardımıyla çalışıyor. Sistem, kamera ve sensörler yardımıyla hem öndeki aracı hem de şeritleri takip ediyor ve gerektiğinde motor, direksiyon ve fren sistemine müdahale edebiliyor.  Sürücü kontrolü aldığı anda da sistem devre dışı kalıyor.

İkinci sistem ise Kavşak Desteği adını taşıyor. Bu sistem aracın etrafını sürekli olarak kontrol ediyor ve başka yönden gelen bir araç ile kesişme belirlediğinde hem alarm veriyor hem de otomatik olarak fren yapıyor.Üçüncü sistemin temeli yaya ve hayvanlar üzerine kurulmuş. Özellikle bazı ülkelerde sürücülerin korkulu rüyası olan yola atlayan hayvanlar, Volvo’nun yeni sistemi tarafından sürekli takip ediliyor.Hayvanların şekillerini ve hareketlerini tanıyabilen sistem, bir tehlike sezdiğinde otomatik olarak sızı azaltıyor ve çarpışmanın etkilerini minimuma indiriyor. Yayalar için de aynı sistem uygulanırken aracın kaputunun üzerine bir hava yastığı konulması da düşünülüyor.Artık Golü Teknoloji Verecek    Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil