Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız?

Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız?

Mobil cihazların yüksek fiyatlarını göz önüne aldığımızda suyla temas çok üzücü sonuçlar doğurabilir. Peki suya düşen telefonu kurtarmak için ne yapmak gerekiyor?

09.05.2012 15:33

Elektronik aletler, suyla temastan kötü etkilenir. Çünkü su iletken olduğu için elektrik akımını iletir ve parçaların arasını doldurarak kısa devrelere sebep olur. Bu durumda birçok parça yanar ve kullanılmaz hale gelir. Ancak suya düşen bir cihaza kısa sürede müdahale ederseniz onu kurtarma şansına sahipsiniz. Bu yazımızda size suya düşen bir telefonu kurtarmak için izlenmesi gereken adımları anlatacağız.

Haber ile ilgili metin girin!.   1-      Telefonu derhal sudan çıkarın   Öncelikle telefonu derhal sıvıdan çıkartmak gerekiyor. Sonuçta telefon sıvıya temas etse de iç parçalara ulaşması zaman alacaktır. Bu sebeple suya düşen telefonu derhal çıkartmak gerekiyor. Eğer telefonunuz suya düştüğü anda kapalı ise şansınız yüksek. Ancak çalışan bir telefon su içerisinde 10 saniye bırakırsanız her şey için çok geç olabilir.   Haber ile ilgili metin girin!.2-      Telefonu kapatın   Telefonunuz suya düştüğü anda çalışır durumdaysa, sudan çıkartır çıkartmaz kapatmalısınız. Hatta eğer imkanınız varsa pili de sökün. Böylece telefonun içindeki elektrik akımı kesilmiş olur ve kısa devre ihtimali ortadan kalkar. Parçaları kısa devreden kurtardığınız zaman sadece korozyon temizlenerek telefon kurtarılabilir.   Haber ile ilgili metin girin!.3-    Telefonu kurulayın   Telefonu kapattıktan sonra kuru bir bez ya da peçete ile hızlıca kurulayın. Böylece deliklerden sızmaya çalışan su damlacıklarından kurtulmuş olacaksınız.   Haber ile ilgili metin girin!.   4-     Bir kase pişmemiş pirinç hazırlayın   Şimdi sıra geldi telefonun içine sızmış olabilecek sudan kurtulmaya. Bunun için bir kase pişmemiş pirince ihtiyacınız var. Telefonu kapatıp, kuruladıktan sonra bu pirincin içine gömülecek şekilde yerleştirin.   Pişmemiş pirinç, nem alma özelliği bulunmaktadır. Tuzlukların içine de nemlenmemesi için bir miktar pirinç koyulduğunu görmüşsünüzdür. Telefon, pirinç içinde 1 gün kadar geçirdikten sonra çıkartıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Eğer açılıyorsa şansınız yaver gitmiş demektir. Kaynak: www.scroll.com.tr
Yorumlar | 0
üye profil