Steve Jobs'un Yatı Rehin Kaldı

Steve Jobs'un Yatı Rehin Kaldı
Yayınlanma Tarihi: 26.12.2012 11:12 | Değiştirme Tarihi: 26.12.2012 11:10

Steve Jobs'ın hayata gözlerini yummadan önce son projelerinden biri lüks yat, Hollanda'da bir limanda rehin durumda.

Steve Jobs'ın hayata gözlerini yummadan önce son projelerinden biri lüks yat, Hollanda'da bir limanda rehin durumda. Steve jobs, bir tasarımcı olmamasına rağmen tutkusu ve tasarım anlayışıyla harika ürünlerin yaratılmasında pay sahibi oldu. Bugün halen gördüğümüz birçok Apple ürünü, Jonathan Ive ve Steve Jobs'ın fikir ortaklığıyla meydana geldi. Teknolojik ürünler dışında da Jobs, tasarım konusuna takıntılıydı. Evine uygun mobilya seçmekte aşırı zorluk çeken, tasarımını sevmediği otomobilleri kullanamayan  Jobs, şüphesiz bu ürünleri de kendi anlayışına göre tasarlamak istiyordu. Hayatının son döneminde bu fırsatı denizlerde buldu.

 

Türkiye seyahati esnasında bir yat sahibi olma fikrini benimseyen Jobs, bu seyahat esnasında hemen tasarım fikirleri düşünmeye başlamış. Ardından da ünlü bir tasarımcı olan Philippe Starck ile istediği  yatın nihai tasarımı hazırlanmış. Starck ve Jobs, 80 metrelik yatı bitirebilmek için 7 yıl boyunca birlikte çalışmış. Fakat Jobs, yatının tamamlandığını göremeden hayata gözlerini yumdu. Ölümünün ardından Jobs'ın eşi Laurenne ile bir araya gelen Starck, bu yılın başlarında yatı tamamladıklarını açıklamıştı. Fakat son gelen haberlere göre Steve Jobs'ın yatı halen Hollanda'da bir limanda bekletiliyor. Sebebi ise para konusundaki anlaşmazlıklar.

 

Starck, toplam maliyeti 150 milyon dolar olan yat için %6'lık kısmı da kendi ücreti olarak talep ediyor. Bu da yaklaşık 9 milyon dolar ediyor. Fakat Jobs ailesi, yatın aslında 105 milyon dolara mal olduğunu ve bu sebeple de Starck'ın 6 milyon dolar alması gerektiğini söylüyor. İşte aradaki bu 3 milyon dolar sebebiyle Starck'ın avukatları yatın limanda zincirletmiş. Aradaki anlaşmazlık çözülene kadar da yatın limandan ayrılamayacağı söyleniyor.

 

Steve Jobs'ın 80 metrelik lüks yatının çoğunluğu tıpkı Apple ürünleri gibi alüminyumdan üretilmiş. Ön kısmında geniş cam bir bölüm bulunan yatın iç kısımlarında ise sefer sistemlerini yönetmek için kullanılan iMac'ler bulunuyor. Yatın ismi ise "Venüs" olarak belirlenmiş.Steve Jobs Filminden İlk Görüntü   Yazıya ulaşmak için tıklayın