Steve Jobs'un Yatı Artık Serbest

Steve Jobs'un Yatı Artık Serbest
Yayınlanma Tarihi: 27.12.2012 17:09 | Değiştirme Tarihi: 27.12.2012 17:30

Jobs ailesi ve tasarımcı Philippe Starck arasındaki para krizi çözüldü ve Steve Jobs rüyası olan yat artık denizlere açılmaya hazır.

Jobs ailesi ve tasarımcı Philippe Starck arasındaki para krizi çözüldü ve Steve Jobs rüyası olan yat artık denizlere açılmaya hazır. Dün sizlere Steve Jobs'ın ölmeden önce yaptırmaya başladığı yatın Hollanda'da bir limanda rehin tutulduğunu iletmiştik. Yatın Fransız tasarımcısı Philippe Starck, Jobs ailesinin kendisine gereken ödemeyi yapmadığı gerekçesiyle yatı tedbir olarak zincirletmişti. Fakat bugün gelen bilgilere göre iki tarafın avukatları para konusunda anlaştı ve yat böylece serbest kaldı.

Steve_Jobs_Yat

One More Thing adlı sitenin haberine göre Starck, 6 milyon avroluk alacak konusunda Jobs ailesiyle anlaştı. Daha önce 9 milyon avro alacağı olduğu konusunda ısrarcı olan Starck'ın yatın toplam maliyetinin hesaplanması sonucu 6 milyon avroya razı olduğu söyleniyor. Steve Jobs ve Philippe Stack, yaklaşık 7 yıl önce anlaşma yaptığında Jobs, tasarımcıya %6 pay sözü vermiş. Fakat yat planlanandan ucuza yani 150 yerine 100 milyon avroya mal olmuş. Anlaşmazlık da bu noktadan doğuyordu.

Steve_Jobs_Yat_ipod_hediye

Ödemeyi yaparak yata kavuşan Jobs ailesi, soluğu Hollanda'da alarak küçük bir açılış seramonisi gerçekleştirmiş. Bu seramoniye Steve Jobs'ın eşi ve çocuklarının yanı sıra Fransız tasarımcı Philippe Starck ve yatın yapımında çalışan kişiler de katılmış. Jobs ailesinin tüm çalışanlara ufak hediyeler verdiği belirtiliyor. Bazı çalışanlar kendilerine hediye edilen iPod'ların fotoğraflarını internette paylaşmış. 78.2 metre uzunluğundaki Venüs isimli yatın geleceğinin ne olacağı belirsiz. Jobs ailesinin yatı ABD'ye götürüp bir süre kullanacağı söyleniyor. Fakat yüksek masrafları sebebiyle Laurenne Powell Jobs'ın yatı satabilme ihtimali de olabilir. iPhone 5 Söylentileri Konuşulmaya Başladı   Yazıya ulaşmak için tıklayın