Sosyal izolasyon günlerini evinde geçirenler için 10 yerli film önerisi

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ülkemizde de etkisini göstermeye devam ederken; bizler de sizin için hız kesmeden film önerileri hazırlamaya devam ediyoruz. Bu süre zarfında etkilenen birçok sektör gibi sinema dünyası da; kapanan sinemalar ve vizyon tarihi ertelenen filmler sebebiyle derinden sarsıldı. Yeni filmleri heyecanla bekleyen sinemaseverler ise büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Yayınlanma Tarihi: 09.04.2020 18:26
Değiştirme Tarihi: 09.04.2020 18:46
Sosyal izolasyon günlerini evinde geçirenler için 10 yerli film önerisi

Biz de, koronavirüs sebebiyle alınan tedbirler çerçevesinde, evde devam eden sosyal izolasyon günlerinde sinemaseverleri yalnız bırakmak istemedik ve duygularınızı tazeleyecek filmleri sizler için seçtik. Yayınlandığı dönemde gişede yüzleri güldüren, sonrasında ise efsaneleşen; başarısını, ulaştığı izleyici sayısı ile de ispat eden filmlerden 10 tanesini sizler için yorumladık.

Yavuz Turgul, Derviş Zaim, Osman Sınav, Onur Ünlü, Çağan Irmak gibi usta yönetmenlerin elinden çıkan filmleri hala izlemediyseniz, açıp arkanıza yaslanabilir; tavsiye ederken IMDb puanını da göz önünde bulundurduğumuz filmlerin içeriklerini haber detayında görebilirsiniz. 

IMDb Puanı Nedir?

IMDb, yeryüzündeki tüm ülkelerin ve tüm dönemlerin sinema ve televizyon filmleri, film yıldızları ve dizileri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanıdır. Kullanıcıların puanladığı filmler, bu geniş veri tabanında puanlanır.

Evde geçirdiği zamanı film izleyerek değerlendiren sinemaseverler için film önerilerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu sebeple, duygularınızı ters düz edip hafızalarınıza kazınacak yerli filmleri sizler için derledik. İşte o film önerileri...

1-Babam ve Oğlum – Çağan Irmak

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb puanı: 9.2

1980 darbesinde annesini kaybeden küçük Deniz, yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar. Deniz’in dedesini hiç görmemesinin nedeni dedesiyle babasının yıllardır küs oluşudur çünkü Hüseyin Efendi (Çetin Tekindor) okumaya diye gönderdiği oğlunun politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlatlıktan silmiştir. Sadık’ın her şeye rağmen baba evine geri dönüşünün nedeni Deniz’den ayrılmak zorunda oluşudur; küçük oğlunu babasına emanet etmek istemektedir...

Kelimenin tam anlamıyla Deniz bu çiftlikte hafif tatlı kaçık bir ailenin ortasında bulur kendini. Evin yanaşmaları, küs teyze (Şerif Sezer), traktör kullanan ve telsizle konuşan müthiş bir babaanne (Hümeyra), bileğinden boğazına kadar bilezikle dolaşan gelin Hanife (Binnur Kaya) ve saf bir amca (Yetkin Dikinciler). 

Sadık, uğruna savaştığı bir Türkiye’ye, terk ettiği sevgilisi ve kendisiyle kasabada yüzleşirken; Deniz, dedesinin ve babasının arasındaki tüm buzları eritecektir.

Yazarın Yorumu:

Film bittiğinde gözyaşlarınızı silmek için peçete arıyor olacaksınız!

 

2-Unutursam Fısılda – Çağan Irmak

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb puanı: 7.5

Sağlık lisesinden yeni mezun olup, kasabanın sağlık ocağında hemşireliğe adım atan Hanife ve aykırı kzı kardeşi Hatice, küçük ve kendi halinde, muhafazakâr bir kasabada yaşamaktadırlar. Hanife ne kadar çekingen ve içine kapanıksa, Hatice bir o kadar haylaz, laf dinlemez ve başına buyruktur. Edebiyata meraklı Hanife kimselere göstermeden bir şiir defteri tutarken, Hatice çevresindeki herkesi unutacak kadar şarkı söylemeye tutkundur. Bir gün yeni atanan kaymakamın oğlu Tarık kasaba merkezine gelir ve iki kız kardeşin hayatı o günden sonra tamamen değişir...
Yönetmenliğini ve senaristliğini Çağan Irmak'ın üstlendiği yapımda Hümeyra, Işıl Yücesoy, Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Kerem Bursin gibi isimler rol alıyor. 

Yazarın Yorumu:

Aşk, kardeşlik, dostluk… Bu filmde kendinizden çok şey bulacağınız kesin!

 

3-Barda – Serdar Akar

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb puanı: 7.0

Barda, 2007 yapımı bir Türk suç dram filmidir. Serdar Akar'ın yazıp yönettiği film gerçek bir olaydan esinlenilerek hazırlanmıştır. 1997 yılında Ankara'da bir barda gerçekleşen bir grup gence uygulanan tecavüz, işkence ve cinayeti konu edinir.

Yazarın Yorumu:

Bazı sahneler sizi darmadağın ederken, film bittiğinde derin bir nefes alacaksınız…

 

4- Bir Küçük Eylül Meselesi – Kerem Deren

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb puanı: 7.2

Eylül hayatta istediği her şeye sahip olan güzel ve neşeli bir kadındır. Ancak bir gün başına bir gelen şanssız bir olay sonucu son bir ayını unutur. Ailesi, arkadaşları her şeyin yolunda olduğunu söyleyip dururken, Eylül bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlar. Ve hatırlamadığı bir ayın peşinden Bozcaada'ya gider. Orada, daha önce hiç görmediği derbeder, garip bir adam, ona seslenir:
"Eylül. Beni hatırlamıyor musun? Sen burada, bu adada bana aşık oldun."

Yazarın Yorumu:

Unutmanın derinliğini yaşayan iki kişi; bambaşka hayatları birleştiren ise tek bir duygu var: Aşk!

 

5- Av Mevsimi – Yavuz Turgul

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb puanı: 7.4

İşinin ehli bir polis olan Ferman (Şener Şen), yıllanmış tecrübesi, dikkate şayan sezgileri ve takipçiliğiyle tüm teşkilatta bir efsanedir. Kendi aralarında Ferman'dan “Avcı” diye bahsederler.

Teşkilatın bir diğer figürü ise, yalnızca bakışlarıyla dahi lakabının hakkını veren “Deli” İdris (Cem Yılmaz) olarak dikkat çekmektedir. Bu çılgın ikili, cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye yeni katılmış bir “Çömez” olarak aralarında dolaşır.

Öldürülen genç bir kız, onları uyuşturucu taciri Asit’le, Türkiye’nin en varlıklı adamlarından Battal Çolakzade’ ile (Çetin Tekindor), kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı adamlarla karşı karşıya bırakacaktır.

Hayatını karısına adayan, onun illet hastalığıyla boğuşan Ferman; boşandığı eşi Asiye’ye (Melisa Sözen) delicesine bağlı İdris, yeni mezun ve bu dünyada turist gibi dolaşan çömez Hasan...

Çözmeye çalıştıkları cinayet, bu üç polisin hayatını bir daha asla eski haline dönüştüremeyecektir.

Yazarın Yorumu:

Filmi izlerken olaylara o kadar çok kapılıyorsunuz ki, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Filmin bitmesine üzüleceksiniz…

 

6-Ayla – Can Ulkay

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb puanı: 9.3

1950 yılında Kore Savaşı'nda yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye'ye geri dönme kararı çıkar. Ayla'yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dâhil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler. Yıllar ikiliyi yeniden buluşturacak mıdır?

Yazarın Yorumu:

Film başlamadan önce yanınıza peçete almayı unutmayın derim çünkü birçok sahnesi sizi derinden etkileyecek!

 

7- Sen Aydınlatırsın Geceyi – Onur Ünlü

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb Puanı: 8.0

Cemal, Manisa'nın Akhisar kasabasında babasıyla yaşayan ve kendi berber dükkânlarında çalışan bir adamdır. Kendi halinde gibi görünen Cemal'in içine bir sıkıntı çöker, kendisi bile ne olduğunu bilemez... Öte yandan hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada, gayet sıradan gibi görünen insanların olağanüstü güçleri vardır. Kimi zamanı durdurur, kimi duvarların ardını görür, kimi ölümsüz. Ama hiçbiri de süper kahraman değildir. Herkes her şeyi bilir ve normal hayatına devam eder... Onur Ünlü'nün bu filmi, fantastik ve absürt dram türleri arasında gidip gelen bir yapıya sahip. Oyuncu kadrosunda Leyla ile Mecnun ve Şubat dizilerinden de tanıdığımız Ali Atay, Ahmet Mümtaz Taylan, Damla Sönmez, Serkan Keskin, Nadir Sarıbacak, Cengiz Bozkurt, Demet Evgar, Ercan Kesal ve Tansu Biçer gibi önemli isimleri barındıran filmin senaryosu da Onur Ünlü'ye ait. 

Yazarın Yorumu:

Bambaşka tarzı ile farklı bir ematografi sizi içine çekerken, kullanılan bakış açıları bence çok hoşunuza gidecek.

 

8- Uzun Hikâye – Osman Sınav

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb Puanı: 7.6

En iyi Türk dram filmlerinden biri olan “Uzun Hikaye", hem senaryosu hem de efsaneleşmiş  sahneleriyle Osman Sınav imzalı bir filmdir. Başrolünde Kenan İmirzalıoğlu’nun rol aldığı filmde, başarılı oyuncuya, Tuğçe Kazaz ve Mustafa Alabora gibi isimler eşlik etmiştir. Filmde, sinemayı yakıp Minüre’yi kaçıran Bulgaryalı Ali’nin destanını anlatılmıştır.

Yazarın Yorumu:

Aşkın ve imkansızlıkların kıyısındaki bir hikayeye şahit olurken, çıkarım yapabileceğiniz çok şey olacak…

 

9- Uçurtmayı Vurmasınlar – Tunç Başaran

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb Puanı: 8.4

Annesinin hapis cezası yüzünden hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkûmların neşe kaynağıdır. Siyasi mahkûmlardan biri olan İnci ile arasındaki yakınlık diğer bütün mahkûmlarla olandan çok daha farklıdır.
Küçük Barış ile İnci arasında gelişen bu sevgi dolu dostluk, hapishane duvarlarını bile delen koskoca bir dünya yaratmalarını sağlayacaktır.

Yazarın Yorumu:

Bu kadar yalın bir dil ile, özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğu ancak bu kadar başarılı anlatılabilirdi!

 

10-  Tabutta Rövaşata – Derviş Zaim

Haber ile ilgili metin girin!.

 

IMDb Puanı: 7.8

Rumelihisar sokaklarında yaşayan Mahsun çevresi tarafından sevilen yoksul ve kimsesiz bir adamdır. Hayatta hiçbir amacı olmayan bu adam otomobil çalarak hayatta kalmaktadır. Yaşamdaki tek tutkusu olan otomobilleri geceleri çalan Mahsun, sabaha kadar bu arabalarla gezer ve sabah olduğunda arabayı aldığı şekliyle aldığı yere bırakır. Bir gün sürekli takıldığı kahveye gelen bir kıza âşık olan Mahsun kalacak hiçbir yeri olmayan bu kıza odasını açar. Fakat kız bu iyiliği kötüye kullanarak Mahsun'un hayatında onarılmayacak yaralar açacaktır.
Derviş Zaim tarafından yönetilen bol ödüllü filmin başrollerinde Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz bulunuyor.

Yazarın Yorumu:

Oyunculukları ve vurucu sahneleri ile izleyenleri sinematografik açıdan tatmin eden film, ilerleyen dönemde de Türk sinemasının yolunu aydınlatmaya devam edecek.