Sinema Destekleme Kurulu kararı ile destek verilecek filmler belli oldu! Peki, hangi filmler kuruldan geçti?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından 2020-4 sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararı ile desteklenmesine karar verilen projeler belli oldu. Ülkemizdeki sinema sektörünün önemli bir bölümünü etkileyen bu karar birçok sinemasever tarafından merakla bekleniyordu! Kurulun verdiği karar doğrultusunda planlanan projeler için büyük bir bütçe ayrıldı ve desteklenmesi onaylanan projelerin neler olduğu yayınlandı. Peki, Sinema Destekleme Kurulu hangi filmleri onayladı? Hangi filmler destek alacak? Sinema Destek Kurulu hangi kategoriler üzerinden değerlendiriyor? Haber detaylarında...

Yayınlanma Tarihi: 15.10.2020 15:51
Değiştirme Tarihi: 15.10.2020 16:19
Sinema Destekleme Kurulu kararı ile destek verilecek filmler belli oldu! Peki, hangi filmler kuruldan geçti?

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sürdürdüğü, Sinema Genel Müdürlüğü'nün 2020-4 sayılı Sinema Destekleme Kurulu desteklenecek projelere dair açıklamaya yaptı! Kurulun verdiği karar doğrultusunda, desteklenecek sinema projeleri belli oldu! Sinemaseverlerin ve sinema sektörünün merakla beklediği kararın ardından gözler hangi filmlerin destekleneceğine çevrildi! Sinema Destekleme Kurulu hangi projeleri onayladı? Sinema sektörüne yeni bir soluk getirecek yeni filmler neler olacak? İşte o karar...

Sinema Destekleme Kurulu, yeni dönemde 8 adet Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesine 5.700.000 TL, 7 Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım Projesine 7.450.000 TL, 2 Ortak Yapım Projesine 1.100.000 TL olmak sureti ile toplam 17 farklı projeye 14.250.000 TL destek verilmesine karar verdi.

1.350.000 TL ile en çok destek alan yapım "Kirpinin Boya Kalemleri" olurken, Yeşim Ustaoğlu‘nun yönetmen koltuğuna oturduğu "Artakalan" filmi için ayrılan bütçe 1.300.000 TL oldu. Nuri Bilge Ceylan‘ın birçok filminin görüntü yönetmenliğini üstlenen Gökhan Tiryaki‘nin ilk uzun metraj çalışması olan "Küçük Bir Hata" filmine ise 750.000 TL bütçe ayrıldı ve bu filmler şimdiden merak edilen projeler arasında yerini aldı.

Desteklenen Ortak Yapım Projeler:

Haber ile ilgili metin girin!.

Desteklenen Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım projeleri:

Haber ile ilgili metin girin!.

Desteklenen İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projeler:

Haber ile ilgili metin girin!.

Kurul destekli filmler adını dünyaya duyuruyor!

Son dönemde üretilen ve Bakanlık desteği de alan filmler, çeşitli ödül törenlerinde dünyanın birçok yerinde adından söz ettirmeyi başarıyor. 

Yönetmen Erdem Tepegöz’ün "Gölgeler İçinde" filmi 41. Moskova Uluslararası Film Yarışması'nda "Ana Yarışma" kategorisine seçilerek "Jüri Özel Ödülü"nün sahibi olurken; yönetmen Ercan Kesal'ın "ilk uzun metrajlı kurgu film desteği" ile hayata geçirdiği filmi "Nasipse Adayız" 49. Rotterdam Uluslararası Film Festivali'nde, Cihan Sağlam'ın yönettiği "Uzun Zaman Önce" filmi Silk Road Uluslararası Film Festivali'nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Ünlü yönetmen Derviş Zaim'in "Flaşbellek" filmi ise 42. CINEMED Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali'nde, yönetmen Cem Özay'ın "AF" filmi de 33. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde dünya prömiyerlerini gerçekleştirmek için yola çıktı.

Eylem Kaftan'ın yönettiği "Kovan" filmi ise 16. Zürih Film Festivali'nde ödül için yarıştı.

Bakanlığın 2021 yılı destekleme başvuru ve değerlendirme kurulunun toplantı tarihleri ise Sinema Genel Müdürlüğünün "www.sinema.ktb.gov.tr" adresinden duyurulacak.