Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Ortadoğu’nun Yeni Siber Casusu Madi

Ortadoğu’nun Yeni Siber Casusu Madi

Kaspersky Lab’in tehdit saptama şirketi Seculert ile son keşfi Ortadoğu’nun yeni siber casusu “Madi” oldu. Son 8 aydır, 800’den fazla kurbana saldıran Madi, özellikle iş adamlarını ve öğrencileri hedef almış.

19.07.2012 10:20

Kaspersky Lab’in tehdit saptama şirketi Seculert ile son keşfi Ortadoğu’nun yeni siber casusu “Madi” oldu. Son 8 aydır, 800’den fazla kurbana saldıran Madi, özellikle iş adamlarını ve öğrencileri hedef almış.  Kaspersy Lab, gelişmiş tehdit saptama şirketiSeculert ile yürüttüğü ortak çalışma sonucu, siber casusluk operasyonu “Madi”yi ortaya çıkardı. Kaspersky Lab tarafından yapılan açıklamaya göre Madi, Ortadoğu’daki kurbanları hedef alan ve sosyal mühendislik tasarımları üzerinden seçilen hedeflere zararlı “Trojan”lar yollayan bir bilgisayar ağı filtreleme operasyonu olarak tanımlanıyor.Madi Command&Control (C&C) sunucularını çökertmek ve operasyonu görüntülemek için başarılı bir çalışma yürüten Kaspersky Lab ve Seculert ekipleri, son 8 aydır başta İran ve İsrail olmak üzere,C&C sunucularına bağlanan dünya üzerinde 800’den fazla kurban olduğunu tespit ettiler.İstatistiklere göre kurbanların çoğunu İran ve İsrail için önemli altyapı projelerinde çalışan iş adamları, Ortadoğu mühendislik öğrencileri ve Ortadoğu ile iletişim halinde olan çeşitli resmi kurumların çalışanları oluşturuyor.Buna ek olarak, zararlı yazılımların incelenmesiyle ortaya çıkan sonuca göre, ilk Trojan’la birlikte bilgisayarlara kafa karıştırıcı dini ve politik dokümanlar da ulaştırılmış durumda.  

Kaspersky Lab Anti-Virüs sistemi, Madi zararlı yazılım ve onunla alakalı olan diğer modülleri Trojan.Win32.Madi. olarak sınıflandırmıştır.

Madi,virüs bulaşmış bilgisayarlardan önemli dosyaları çalma, e-posta ve anlık mesaj gibi önemli iletişim ağlarını görüntüleme, ses ve tuş darbelerini kaydetme ve kurbanların faaliyetlerinin ekran resmini çekme gibi özelliklere sahip.Veri analizine göre, kurbanların bilgisayarlarından yüksek miktarda veri alınmış. Siber casusluğun yapıldığı ortak uygulamalar ve web siteleri ise Gmail, Hotmail, Yahoo! Mail, ICQ, Skype, Google ve Facebook olarak sıralanıyor. Denetim, entegre edilmişERP/CRM sistemleri, iş kontratları ve finansal idare sistemlerinden gerçekleştirilmektedir.>>Football Manager 2013 Türkçe Olacak!Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil