Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Organize İşler'in Netflix'te yayınlanması yapımcıları şaşırttı!

Organize İşler'in Netflix'te yayınlanması yapımcıları şaşırttı!

Ülkemizde bir süredir gündemi meşgul eden yapımcılar ve sinema salonlarında anlaşmazlık geçtiğimiz günlerde tatlıya bağlanmıştı. Ancak Organize İşler Netflix hamlesi tekrar ortalığı karıştıracak gibi gözüküyor. İşte detaylar.

17.02.2019 20:10

Sinema salonlarıyla film yapımcıları arasında yaşanan gerginlik uzun bir süre konuşulmuş ve tartışılmıştı. Bunun üzerine yasal düzenleme getirilmiş ve anlaşmazlıklar ortadan kaldırılmıştı.

Bunun üzerine vizyona giren Organize İşler Sazan Sarmalı filminin daha vizyona gireli iki hafta olmuşken ve hala sinemalarda gösterilirken, Netflix platformunda yayınlanması tekrar tartışmaları gündeme getirdi.

Gündeme bomba gibi düşen bu haber sonrasında Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) adına Birol Güven bu hamlenin sektöre zarar vereceğini söylediğini bir açıklama yayınladı. Dilerseniz o açıklamayı haberimizin alt kısmından okuyabilirsiniz.

Diğer taraftan yapılan haberlere göre Yılmaz Erdoğan söz konusu anlaşmayı tartışmaların yaşandığı dönemde yaptı ve dolayısıyla imzalar atılmış olduğu için geri dönüşü olamadı ve film hala sinemalarda gösterimdeyken Netflix üzerinden yayınlandı.

Söz konusu duyuru:
Kamuoyuna Duyuru
Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği olarak bir filmi vizyondayken aynı anda dijital platformlarda da gösterime sokmanın sinema sektörümüze telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini düşünüyoruz.

Çok uzun bir süredir yeni sinema yasası için verdiğimiz mücadele öncelikle sinemamızın geleceği içindi. Bilet geliri olmayan, sinema işletmecilerinin ekonomik sıkıntı içinde olduğu bir sinema sektörünün ne geleceği olur ne de özgürlüğü.

15 Şubat 2019 tarihinde ortaya çıkan yeni durum tüm sektörümüzü olduğu gibi bizi de şaşkınlık içinde bırakmıştır. Tek söyleyebileceğimiz şudur ; bu Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliğinin ortak kararı değildir, BKM adlı üyemizin kendi ticari kararıdır. Birliğimiz bu kararı yanlış bulmakta ve milli sinemamız için çok kötü bir gelişme olarak değerlendirmektedir.

TESİYAP olarak sinemanın herhangi bir bileşenini dışarıda bırakan hiçbir gelişmeyi onaylamıyor ve “film, sinema salonlarında izlenir “ felsefesiyle salon işletmecilerinin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımla
Birol GUVEN
Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği Başkanı

Yorumlar | 0
üye profil