Ölümlü Dünya, beklentileri yükseltmişti! Cinayet Süsü de Netflix’te yayınlandı. Filmin konusu ve detayları…

Yönetmen koltuğuna Ali Atay’ın oturduğu “Cinayet Süsü” filmi, 2019’un Ekim ayında vizyona girerek izleyicilerin yüzünü güldürmeyi başarmıştı. Ölümlü Dünya filmi ile çıtayı yükselten Feyyaz Yiğit’e, bu filmde Binnur Kaya, Uğur Yücel, Cengiz Bozkurt gibi sevilen isimler eşlik etti. Film, Netflix’te yayınlanması üzerine, tekrar gündeme oturdu. “Cinayet Süsü” filminin detaylarını sizler için yazdık…

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2020 12:57
Değiştirme Tarihi: 04.05.2020 13:25
Ölümlü Dünya, beklentileri yükseltmişti! Cinayet Süsü de Netflix’te yayınlandı. Filmin konusu ve detayları…

Pelin YAVUZ (pelin@acunn.com) 

“Beyaz Kentin Sessizliği” filmi için yazdığım inceleme yazısında, “Cinayet Süsü” filmini Netlix’te görmeyi umduğumu belirtmiştim, eğer filmi izlediyseniz ne demek istediğimi eminim ki anlamışsınızdır, filmin Netflix tarafından yayınlanması ile birlikte sosyal medyada tekrar gündeme oturması, özellikle de bu dönemde gülmeye ihtiyacımız olduğunun kanıtıydı. Açıkçası, Cinayet Süsü’nün bu işlevi gereğince yerine getireceğine de şüphem yoktu.

Filmin Konusu Nedir?


İstanbul’da geçen filmde, Cinayet Masası ekibince çözülmeye çalışılan vakalarda, benzer şekilde boyanmış cesetlerin farklı konseptlerde bulunması, akıllara seri katil ihtimalini getirir. Ekibin başına gelen komik olaylar silsilesiyle birlikte, cinayet masası ekibi, görkemli cesetlerin katilini bulmak için planlar yapmaya başlar…

Peki, her şey göründüğü gibi midir?

Haber ile ilgili metin girin!.

Doğal bir dilin kullanıldığı, kalıplardan arınmış karakterlerin yansıtıldığı; sıradan bir komedi filmi çerçevesine göre bambaşka bir konunun işlendiği film, bence oldukça keyif vericiydi. Sinema salonundaki sesleri anımsadığımda, çoğunluğu güldüren bir film olmuştu diyebilirim fakat filmin tartışılabilir noktaları da vardı. İşte, filmin başarı aralığını konumlandıran etmenler…

Haber ile ilgili metin girin!.

Haberimizin bundan sonrası için spoiler uyarısı vermekte fayda var…

 

Cinayet Süsü filminde beklentiyi arttıran etmen: Ölümlü Dünya

Özellikle de Ölümlü Dünya filmi ile gönüllere taht kuran Ali Atay’ın, Feyyaz Yiğit ile birlikte yeni bir projede olması oldukça umut vericiydi. Peki, Cinayet Süsü filmi de, Ölümlü Dünya kadar başarılı mı? İzleyicileri ikiye bölen ne oldu? İki filmin karşılaştırılması gündemdeyken, gelin, filmin detaylarına birlikte bakalım… 
Cinayet Süsü filminin yönetmenliğini üstlenen Ali Atay’ın, başarılı projelerine bir yenisini daha eklemesi beyazperde için büyük bir şans diyebiliriz. “Rengarenk cesetler üzerine yazılmış bir komedi olur mu?” diyorsanız, Cinayet Süsü’nü izlemeden önce ve sonra bu soruyu tekrar cevaplamanız daha doğru olacaktır çünkü filmi izledikten sonra eminim ki bazı konularda daha farklı düşünmeye başlayacak; hatta belki de hiç düşünmediğiniz bir konu üzerinde çıkarımlarda bulunacaksınız. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Rengarenk Cesetlerin Ardındaki Solgun Hayatlar

Filmin finalindeki vurucu mesajı aldığınızda büyük bir ihtimalle siz de gülemeyeceksiniz. Kültürel boyuttan çok vicdani yanımızı yoklayan film; gözümüzün önünde olan ama görmediğimiz, belki de hiç fark etmeyecek olduğumuz bir noktaya değiniyor. 
Benim bu filmde en çok hoşuma giden ise, yönetmenin, bu mesajı vermek için hazırladığı seyirciyi film boyunca bambaşka kurmacalarla oyalaması, gerçek dünyadan uzaklaştırması oldu. Yani filmde, hepimizin gündelik hayatta trajikomik olaylar yaşarken ve olaylara farklı gözlerle yaklaşırken, aslında kimsenin fark edemediği bir şey olduğu, bunun da bir sanatçının gözünden nasıl işlenebileceği anlatılmış.
 

Fark Edebilmek

Bir diğer husus ise, cinayet masası film boyunca katilin peşinden gittiğini nasıl zannettiyse, aslında biz de onlarla birlikte katili aradık fakat sonunda asıl katilin bambaşka hikâyelerin parçası olduğunu gördük. Belki de, tek suçlunun katil olmadığını kendimizle yüzleşerek fark ettik. 
Bize olayı fark ettiren ise, filmdeki o sanatçı değil, yönetmendi. Bu nedenle, Ali Atay’ın oldukça başarılı bir proje çıkardığını tereddüt etmeden söyleyebilirim. Kimsenin kafasını çevirip düşünmediği bir sorunu kara komedi tarzında işleyip herkese fark ettirmesi oldukça etkileyiciydi. 
Buna istinaden, Cinayet Süsü’nü yönetmenin diğer filmleriyle kıyaslamaktan ziyade, bu filmin içindeki asıl mevzuya odaklanmak ve onu nasıl ustaca bize verebildiğine bakmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Komedi filmi olduğu için kahkahalarla izlemek istemek elbette ki izleyicinin hakkı ama bu filmin o işleyişten daha öte bir noktada olduğu da aşikâr.
 

Cinayet Süsü Filminin Oyuncuları

Feyyaz Yiğit, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt, Uğur Yücel, Mert Denizmen gibi isimlerin rol aldığı filmi izlerken, çekimler esnasında onların da ne kadar keyif aldığını hissedebiliyorsunuz. Cinayet Süsü’nün mod yükselten bir film olmasının sebeplerinden biri de, oyuncuların izleyiciye yansıtabildiği yüksek enerjisiydi. Film kadrosunun oyunculuklarına bakıldığı zaman da, şu ana kadarki başarılı işlerine bir yenisini eklemişler diyebiliriz.

Haber ile ilgili metin girin!.

Film Müzikleri

Ölümlü Dünya filminde olduğu gibi, Cinayet Süsü filminde de müzik seçimlerinin oldukça başarılı olduğu söylenebilir, müziğin kullanıldığı sahnelerin seçimi de oldukça yerindeydi. Bazı geçişlerde ve oyunculuğu besleyen sahnelerde müziğin payı büyük fakat Cinayet Süsü,  Anadolu Tat 1071’in tadını bu noktada verdi dersek Ölümlü Dünya’ya haksızlık etmiş oluruz.

 

 “Absürt komedi zorla olmaz” 

Film hakkında en çok konuşulanlardan biri de, filmin absürt komedinin amacına hizmet etmemesiydi ama yapılan bu yorumları, filmin başarısından uzak tutmakta fayda var çünkü filmin böyle bir amaç gütmesi pek mümkün gibi durmuyor. Biz 110 dakika boyunca, daha özümsenebilir, daha keskin çizgileri olan bir hikaye izliyoruz bu nedenle, absürt komedi noktasında da Ali Atay’ı oldukça başarılı buluyorum çünkü filmin başarı skalasını kendisi belirlemiş.

 

Tekrarlayan Diyaloglar ve Kilit Noktaları

Filmde tekrarlayan diyalogların, senaryoyu basitleştirdiğini düşünen kesimler olsa da, senaryosunda Feyyaz Yiğit ve Ali Atay’ın yer aldığı filmin diyalog sahnelerinde, ikilinin yazmakta sıkıntı yaşadığı için böyle bir akış kurduğunu elbette düşünmüyorum. 
Tamamen bilinçli yapılan, filmde geçen komedi algısının tekrara bağlı işleyişi ile izleyiciyi hedef alan senaryo akışı; Ölümlü Dünya filmindeki kasa sahnesinde “Mermermerve mermermerve” söylemlerinin nasıl gülümsettiğini hatırlayanlar için, Dizdar’ın büroya geldiği ilk gün sorduğu sorulardan “ne belli” ile benzer etkiyi taşımaktadır.

Haber ile ilgili metin girin!.

Çizimler ve Ceset Konseptleri

Doğum, ölüm, yeniden doğum gibi süreçlerin temsil edildiği ceset konseptlerindeki görsellik son derece etkileyiciydi. Çekim açıları ile birlikte etkisini daha da arttıran çizimler, film boyunca izleyicinin dikkatini çekecek, merakını arttıracak boyuttaydı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Evlerinizde geçirdiğiniz sosyal izolasyon günlerinde, Cinayet Süsü oldukça doğru bir seçim diyebilirim. Yer yer bel altına vurulan sahneleri ile eleştirilse de, filmdeki bazı kopukluklar ve olayların diziliminde göze batan sıçramalar dışında beni rahatsız eden bir şey yoktu. Gününüzü daha keyifli geçirmek istiyorsanız hem Cinayet Süsü’nü hem de filmin bol miktarda kıyaslandığı Ölümlü Dünya filmini Netflix’te izleyebilirsiniz.