Ölmeden önce seyretmek isteyeceğiniz 10 kült film önerisi!

Film önerilerinin, zamanını film izleyerek değerlendiren sinemaseverler için sosyal izolasyon günlerinde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple yıllardır dilden düşmeyen, henüz izlemeyenlerin ise çok şey kaçırdığını düşündüğümüz kült filmleri sizin için derledik.

Yayınlanma Tarihi: 08.04.2020 18:11
Değiştirme Tarihi: 09.04.2020 09:55
Ölmeden önce seyretmek isteyeceğiniz 10 kült film önerisi!

Evde film izlemenin tadına varacağınız, başlangıçta küçük bir zümrenin dikkatini çeken ve belli bir grubun beğenisine hitap eden fakat yıllar geçtikçe kemik kadrosunu genişleten o filmlere gelin birlikte bakalım…

Haber ile ilgili metin girin!.

1- La Vita é Bella (Hayat Güzeldir) 1999 - Roberto Benigni 

IMDB: 8,6

II. Dünya Savaşı’nın birkaç yıl öncesini anlatarak başlayan filmde başkahramanımız hayat dolu Guido, güzeller güzeli öğretmen Dora’ya aşık olur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak gerçek bir tank kazanacaklarını söyler.

II. Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğunu adında olduğu gibi, içeriğinde de barındırıyor. Gösterime girdiği dönem büyük ses getiren film Akademi’nin de büyük ilgisine nail olup, En İyi Yabancı Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film Müziği olmak üzere üç dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Yazarın Yorumu: 

Film bittiğinde derin bir nefes alıp dolan gözlerinizi sileceksiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

2-The Pianist (Piyanist) 2002 - Roman Polanski 

IMDB: 8,5

Roman Polanski’nin üç Oscar kazanan filmi II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkânsızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.Film, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan Adrien Brody'nin de filmografisinin en güçlü işlerinden biri.

Yazarın Yorumu:

Filmi izlerken tanık olduğunuz hikâyeye, filmin sonunda ortak olacaksınız.

Haber ile ilgili metin girin!.

3- 3 Idiots (3 Ahmak) 2009 - Rajkumar Hirani 

IMDB: 8,4

Film Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirmektedir. Hindistan'da tüm zamanların (kendi yılına kadar) en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan filmidir. Daha önce yine bir Aamir Khan filmi olan Ghajini tarafından elde edilen en yüksek gişe rekoru, bu film ile kırılmıştır. Film, yurtdışı pazarında da o tarihe kadar en yüksek hasılat yapan bollywood filmidir. Filmin başrol oyuncuları: Aamir Khan, Kareena Kapoor, Sharman Joshi, Boman Irani ve Madhavan'dır.

Yazarın Yorumu: 

Bu filmi duymayan yoktur fakat henüz izlememiş olanlar film bittiğinde “abartıldığı kadar varmış” diyececek.

Haber ile ilgili metin girin!.

4-The Shining  1980- Stanley Kubrick

IMDB: 8,4

Film, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

Yazarın yorumu: 

Film boyunca hiç düşmeyen tempo, sizi de abluka altına alacak, gerilmeye hazır olun.

Haber ile ilgili metin girin!.

5-Kader 2006 – Zeki Demirkubuz

IMDB: 7,9

Cihargir'de gittiği kahvenin çaycısını oyuncu yapması, desteklediği Beşiktaş'ın hiç bir maçını kaçırmaması ve siyasal ideolojik tercihini sosyalizmden yana kullanması gibi aykırı kimlikleri olan yönetmen Zeki Demirkubuz bu defa da aşkın masumiyetinin peşine düşme kaygısında. Kör düğüm olmuş bir aşk üçgeni, Bekir, Uğur ve Zagor'un bu zorlu yolculuğunda işler karışıktır. Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor’da serseriliğe aşıktır. Karşılığını bulamayan kalplere tutkun bu üç insanın yolu, tutkunun beslediği bir kaderle birbirine bağlanır. Uğur, Zagor’un hapisten çıktığı gece, mahallede işlenen bir cinayetin ardından ortadan kaybolur. Bu kayboluş, ilk başta Bekir’in umutsuz aşkından kurtulması için bir umut olsa da, aylar sonra Zagor’un İzmir’de işlediği bir cinayet sonrası hapse girmesinin ardından Uğur’un mahalleye dönmesi ile Bekir için yıllar sürecek amansız bir kovalamaca başlayacaktır. Aşkının peşinde, kendini hiçe sayarak sürecek bu kovalamaca ile gururunu, benliğini, bütün kişiliğini yitirse de, bir tek şeyi, aşkın masumiyetini yitirmez. Zeki Demirkubuz, Uğur ile Bekir’in 40’lı yaşlarındaki hikayelerini anlattığı, başyapıtlarından sayılan "Masumiyet" filminin ardından, şimdi de Kader ile bu karakterlerin gençlik yıllarına bir bakış atıyor.

Yazarın Yorumu: 

İzlerken aşkı ve onu beslerken zehirleyen duyguları sorgulatan bir sinematografi şöleni.

Haber ile ilgili metin girin!.

6-Slumdog Millionare (Milyoner) 2008 - Danny Boyle

IMDB: 8,0

Ödüllü Hint yazar ve diplomat Vikas Swarup'un Q and A adlı kitabından uyarlanan film Mumbai'in fakir mahallesi Dharavi'den genç bir adamın enteresan hikayesi aktarılıyor. Jamal, fakir ve öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük düşü, Hindistan'ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Bu hayalinin gerçekleşmesi arefesinde farklı olaylar yaşamını dönüştürmeye başlayacaktır. Jamal, büyük ödüle ulaşacağı son soruya bir şekilde gelmiştir. Tam da bu an programın süresi dolar ve son soru gelecek haftaki programa kalır. İlginç bir şekilde başarılı olan Jamal’in bu imkânsız görünen başarısı herkesin dikkatini çeker ve genç adam hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu gecesinde soruları nasıl yanıtladığını tek tek anlatan genç adamın sırrı yavaş yavaş aydınlanır. Slumdog Millionaire, Hindistan’ın dünya sinemasında verdiği en ses getiren örneklerinden biri. En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan yapıt, televizyonun insanlık üzerinde kurduğu büyülü hakimiyeti yansıtan filmlerden biri.

Yazarın yorumu:

Film bittiğinde hayallerinize daha sıkı sarılacaksınız çünkü bu, ilham kaynağı olacak kalitede bir film.

Haber ile ilgili metin girin!.

7-Forrest Gump 1994 - Robert Zemeckis 

IMDB: 8,8

1986 yılında Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş, 1994 yapımı bir filmdir. Robert Zemeckis tarafından çekilmiş ve Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field başrol oyunculuklarını yapmıştır.Film, öğrenme güçlüğü yaşayan ancak atletik olarak inanılmaz yeteneklere sahip Forrest Gump'ın, doğum yılı olan 1944 ve 1982 yılları arasında gerçekleşmiş, bazen sadece gözlemlediği, bazen de başkalarına ilham verdiği 20. yüzyılın dönüm noktası olaylarını betimler.

Yazarın yorumu: 

Film boyunca yüzünüzü güldüren Forrest’ın hikayesine eşlik ederken, siz de hayatın bir kutu çikolataya benzediğini düşüneceksiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

8-Vertigo (Ölüm Korkusu) 1958 - Alfred Hitchcock 

IMDB: 8,4

Fransız yazarlar Pierre Boileau ve Thomas Narcejac'ın 1954'te birlikte yazdıkları D'entre Les Morts adlı romandan uyarlanan filmi Alfred Hitchcock yönetmiş, başlıca rollerini James Stewart, Kim Novak ve Barbara Bel Geddes paylaşmışlardır.Bir suçluyu kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan dedektif Scottie Ferguson’da, bu olayın ardından yükseklik korkusu başgösterir. “Vertigo” hastalığına dönüşen bu korku nedeniyle mesleğini bırakıp emekli olan dedektif, eski bir arkadaşı tarafından, ruhsal sağlığından şüphe ettiği karısı Madeleine’ni izlemesi için kiralanır. Scottie de kadını daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder; dahası kadının intihara meyilli olduğunu görür. Artık işleri yoluna koymak için uzaktan takip etmek yetersiz kalacak, Scottie’yi kendi korkularıyla da yüzleşeceği bir mücadelenin içerisine sürükleyecektir.Alfred Hitchcock’un kült filmi, teknik ve işlediği konu itibariyle sinema tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Yazarın yorumu: 

Sinemanın üzerinizdeki etkisi ne kadar büyük olabilir? Film işte tam da bunu ispat ediyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

9- Muhsin Bey 1987 - Yavuz Turgul 

IMDB: 8,5

Muhsin Bey, kendi halinde çiçekleri ve Türk musikisi ile hayatına devam ederken; şöhret olmak için birçok şeyi feda etmeye hazır Ali Nazik ile karşılaşır. Başlarda Ali Nazik’in ısrarlarını reddetse de sonunda ondan bir şöhret yaratabileceğini düşünerek onun istediğini kabul eder fakat Muhsin Bey, arabesk müzik sektörünün tüm pisliği ile sınanacağından habersizdir.

Yazarın yorumu: 

Film, naif bir adamın hayat hikayesinden çok daha fazlası. Kültür algılarınızı yeniden inşa ederken; Muhsin Bey’in çiçeklerindeki umudu siz de en az onun kadar hissedeceksiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

10- Kuyu 1968 - Metin Erksan 

IMDB: 7,2

Osman, uzaktan gördüğü kızı kaçırır ve kızın gönlü olmamasına rağmen hayatına ortak eder, bu olay uzun soluklu, tutkulu ve nefret dolu bir ilişkiyi başlatır. Bu beraberlikte, erkek-kadın arasındaki iktidar ve güç ilişkisinin ve aşkın tüm boyutlarını görürüz. Metin Erksan, sert yönleriyle bugün için bile sıra dışı duruşunu koruyan bu filmden önce insanın mülkiyetle ilişkisini sorgulayan bir roman uyarlamak istemiş ve roman bulamayınca Kuyu’yu yazmıştı. Gösterildiği yıllarda çok fazla anlaşılmayan ve yıllar sonra sinema akademisyenlerinin ve eleştirmenlerin katkısıyla başyapıt ilan edilen Kuyu, 1. Adana Film Şenliği’nde, En Başarılı Film Ödülü ve En Başarılı Yönetmen ödülü olmak üzere pek çok önemli ödül kazandı.

Yazarın yorumu:

Aşkın ne olduğunu gösteren filmlerin aksine, aşkın ne olmadığını izleyiciye daha 1968 yılında anlatabilmiş başarılı bir Metin Erksan filmi. Kadın- erkek ilişkilerini sorgulayanlar için bu film, oldukça çarpıcı bir seçenek diyebiliriz.