Normalleşme planında sinema sektörünü neler bekliyor? 2020-2021 sezonunda gelecek filmleri neler bekliyor?

Pandemi nedeniyle 16 Mart'ta  sinemaların kapatılması kararı, vizyon filmlerini hayal kırıklığına uğratmış; ertelenmelerine sebep olmuştu. Sosyal izolasyon, sokağa çıkma kısıtlaması gibi tedbirler doğrultusunda koronavirüs ile mücadelede önemli bir yol kat edilince ise, günden güne normalleşmeye başlanması kararı gündeme oturdu. Sinema sektörünü bu süreçte ne bekliyor? Detaylar haberimizde...

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2020 15:36
Değiştirme Tarihi: 05.05.2020 15:36
Normalleşme planında sinema sektörünü neler bekliyor? 2020-2021 sezonunda gelecek filmleri neler bekliyor?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, normalleşmenin başlamasından hemen sonra film üretimine geçilmesini isteğini belirtirken; yapımcılar, pandemi sonrasında belirli bir dönem izleyicinin tepkisinin ne olacağını kestiremedikleri için bir an önce film üretimine geçip geçmeme konusunda kararsız. 
Yapımcılar, önümüzdeki günlerde tele - konferans yoluyla görüşerek film üretimine ne zaman başlanması gerektiğini tartışacak ve sinema sektörünün ülkemizdeki kaderi belirlenecek.


"Sinemaların kapatıldığı o dönemde gösterimi devam eden filmlerin akıbeti ne olacak? Pandemi sonrasında gösterimleri devam edecek mi, bu sezon gösterime girmesi planlanan filmlerin gidişatı nasıl olmalı? Pandemi sonrasında filmler periyodik sırayla gösterime girecekler? Pandemi öncesi planlanan projeler çekilecek mi?" sorularının cevaplarının tartışılacağı tele-konferans merakla bekleniyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörünün rehavete kapılmaması, umutsuzluğa sürüklenmemesi için normalleşmeden hemen sonra film üretimine geçilmesini istiyor ve Bakanlık, üretime geçilmesi adına bir destek paketi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, yüksek gişeli filmlerin yapımcılarının normalleşmeden sonra 'Sinema salonları açılsa da insanlar, bir süre daha gitmeye çekinir' düşüncesiyle film üretimini ertelemelerini kesinlikle istemiyor, bu nedenle gerekenler için çözüm yoluna gitmeyi hedefliyor.


Önümüzdeki günlerde tele - konferans yoluyla bir araya gelerek film üretimine ne zaman başlayacaklarını masaya yatıracak yapımcılar, film üretimi için bir destek paketi üzerinde çalışan bakanlıkla nasıl bir iş birliği yapılması gerektiği konusunda yol haritası çıkaracak. Belirlenen haritaya göre de film üretimi takvime bağlanacak.