Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Nokia Vertu Markasından Kurtulmak İstiyor

Nokia Vertu Markasından Kurtulmak İstiyor

Nokia, değerli metal ve pırlantalarla süslü olan telefon markası Vertu’yu satışa çıkardı.

05.05.2012 14:34

Nokia, değerli metal ve pırlantalarla süslü olan telefon markası Vertu’yu satışa çıkardı. Permira, pek talibi olmayan bu marka için, Nokia’nın istediği çok altında bir teklif verdi. Vertu markalı cep telefonları, 4000 ile 200 000 Euro’luk satış fiyatları ile ilgi çekiyorlar. Lüks’ü seven kişilere hitap eden bu marka, özel zil sesi ile birlikte şoförlü araba kiralama servisi, Restoran ve otel rezervasyonu yapan bir hizmet bölümü sunuyor. 1998 yılında Nokia tarafından kurulan bu marka, lüks cep telefonu alanında en çok tercih edilen markaydı. Vertu, ileriki zamanlarda Nokia’dan ayrı tutuldu. Vertu’nun yıllık cirosu, 200 ile 300 Milyon Euro arasında değiştiği söyleniyor.

Nokia, bu markayı ilk olarak 2011 yılının aralık ayında satışa çıkardı. Hatta satış işini Goldman Sachs adlı şirkete verdi. O zaman istenilen rakam yaklaşık 500 Milyon Euro’ydu.

Nokia’nın işi kötü gitmesi yatırımcıları endişelendirdi. Öyle ki Nokia, geçen yıla göre %40 geriledi. İlk çeyrekteki zararı 1.34 Milyar Euro olması Vertu markasının değerini de düşürdü. Lumia ile medet uman Nokia, istediklerini elde etmemesi de büyük bir etken oldu. Durum böyle olunca Vertu markasına sadece bir talip çıktı. Permira adlı şirket, Nokia’ya bu marka için 200 Milyon Euro teklif etti. Bu Nokia’nin istediği çok altında bir değer.Cep telefonun en fazla ne kadarlık bir bütçe ayırırsınız?
Yorumlar | 0
üye profil